wtorek, 9 grudnia 2014

Oświadczenia majątkowe

Informacje dotyczące Oświadczeń majątkowych wzbudzają i słusznie, duże zainteresowanie. Zanim zacznę przedstawiać swoje uwagi na temat Oświadczeń naszych urzędników i radnych, proszę zapoznać się z poniższym tekstem.  Oto garść informacji z sieci, dotyczących Oświadczeń majątkowych.

“Opinia publiczna w Polsce jest stale bulwersowana sytuacjami, w których osoby pełniące funkcje publiczne w znaczny sposób powiększają swój, i najbliższych, stan posiadanego majątku, nie mogąc przy tym wykazać takich dochodów, które uzasadniałyby legalny sposób takiego bogacenia się. Przepisy określają zasady składania oświadczeń, podmioty zobowiązane oraz sankcje jakie grożą za niedopełnienie tego obowiązku. 

Pierwsze oświadczenia składane są w terminie 30 dni od dnia ślubowania, wyboru, powołania lub od dnia zatrudnienia. Kolejne składane są co roku do dnia 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

Przedmiotem oświadczenia jest majątek odrębny oraz majątek objęty małżeńską wspólnością majątkową osoby zobowiązanej do złożenia oświadczenia. Nie obejmuje ono więc odrębnego majątku małżonka takiej osoby, jak również majątku innych członków jego rodziny (dzieci, rodziców itd.), ani też majątku jej konkubenta.



Analizy danych zawartych w oświadczeniu majątkowym dokonują osoby, którym złożono oświadczenie majątkowe, czyli odpowiednio przewodniczący rady gminy albo wojewoda, albo wójt. Osoby, którym złożono oświadczenie majątkowe, przekazują jeden egzemplarz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej oświadczenie majątkowe. Oświadczenie majątkowe przechowuje się przez sześć lat.

Analizy danych zawartych w oświadczeniu majątkowym dokonuje również urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej oświadczenie majątkowe. Analizując oświadczenie majątkowe, urząd skarbowy uwzględnia również zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym(PIT) małżonka osoby składającej oświadczenie.

Podmiot (Wójt, Przewodniczący Rady) dokonujący analizy oświadczeń majątkowych, w terminie do 30 października każdego roku, przedstawia Radzie Gminy informację o:
• osobach, które nie złożyły oświadczenia majątkowego lub złożyły je po terminie,
• nieprawidłowościach stwierdzonych w analizowanych oświadczeniach majątkowych wraz z ich opisem i wskazaniem osób, które złożyły nieprawidłowe oświadczenia,
• działaniach podjętych w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w analizowanych oświadczeniach majątkowych.
W przypadku podejrzenia, że osoba składająca oświadczenie majątkowe podała w nim nieprawdę lub zataiła prawdę, podmiot dokonujący analizy oświadczenia występuje do dyrektora urzędu kontroli skarbowej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej oświadczenie z wnioskiem o kontrolę określonego oświadczenia majątkowego. W przypadku odmowy wszczęcia kontroli podmiotowi, który złożył wniosek w tej sprawie, przysługuje odwołanie do generalnego inspektora kontroli skarbowej.
Resort sprawiedliwości przygotował projekt nowelizacji ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne. Niespodzianką, zawartą w projekcie ustawy jest objęcie obowiązkiem składania oświadczeń przez wszystkich urzędników (także samorządowych), którzy zarabiają miesięcznie powyżej średniej krajowej. Aktualnie jest to kwota blisko 3,9 tys. zł i autorzy projektu uważają ją – tu uwaga - za granicę podatności na korupcję.”
Pierwszą rzeczą jaką teraz powinienem zrobić, to w trybie dostępu do informacji publicznej, zwrócić się do Przewodniczącej Rady Gminy o udostępnienie informacji dotyczącej analizy oświadczeń złożonych do 30 kwietnia 2014 r. Wniosek już wysłałem.
Wtedy, dowiemy się:
  1. czy oświadczenia złożono w terminie,
  2. czy stwierdzono nieprawidłowości,
  3. oraz czy i jakie podjęto działania dotyczące nieprawidłowości.
Za te analizy i wnioski, odpowiedzialna jest, z uwagi na termin  (do 30 pażdziernika), poprzednia Rada Gminy z jej Przewodniczącym - Markiem Antasem - na czele.

5 komentarzy:

  1. WSZELKIEJ MAŚCI OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE TO CHORY POMYSŁ
    JAK KTOŚ BRAŁ ŁAPÓWKI TO W OŚWIADCZENIU RACZEJ WĄTPLIWE BY JE UJMOWAŁ

    OdpowiedzUsuń
  2. Myśleli jak kogoś oczernić obrzucić oszczerstwami a nie o obowiązkach , na szczęście się wszystko wydało , kłamstwo ma krótkie nogi , chociaż tu miało bardzo długie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Teraz mamy sympatyczną i miłą Panią Przewodniczącą , musieliśmy czekać prawie 30 lat na takie zmiany i znosić poprzedniego gbura aroganckiego tyle lat , chodził jak paw z opryskliwą tłustą gębom typowy bufon z czasów PRL-lu któremu się czas zatrzymał w latach 80-tych .Pan Wójt też nam się trafił super i przyjmuje w Urzędzie cały tydzień i jest kompetentny , załatwia sprawy bez zbędnej zwłoki , nie tak jak poprzedni przyjmował tylko w poniedziałek a o załatwieniu nie było mowy chyba że komuś znajomemu albo rodzinie i to nie całej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Temu bufonowi Markowi A. ktoś powinien zasadzić ze spica tak, aby wyleciał wreszcie na "zasłużoną" i upragnioną przez ludzi emeryturę i przeleciał nad Liwoczem. Kończ Waść nauczanie w szkole i wstydu oszczędź!

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja też bym mu chętnie zasadził pniora za to znieważanie wyborców i wysłałbym bufona nad Liwocz.

    OdpowiedzUsuń