czwartek, 15 stycznia 2015

Czy i komu potrzebne są OSP?

Dyskusja na temat “Ochotniczych Straży Pożarnych” wiąże się z podjęciem ryzyka, narażenia się, po wsze czasy, wielu ludziom w naszej gminie. Jednym z głównych powodów ale nie jedynym, jest to, że na ogół, nie spełnionym marzeniem, zbyt wielu chłopców w “krótkich spodenkach”, było  marzenie - zostać STRAŻAKIEM.

No, ale ktoś, kto już dawno wyrósł z “krótkich spodenek”, na zagadnienie związane ze “strażakami”, zwłaszcza tymi z OSP, powinien patrzyć bez dziecinnych sentymentów i złudzeń.

Ochotniczych Straży Pożarnych niema w miastach, zwłaszcza tych większych miastach. Niebezpieczeństwo związane z pożarem w mieście, stanowi zbyt duże zagrożenie dla "zdrowia i życia" mieszkańców oraz ich mienia, dlatego gaszeniem pożarów w mieście, zajmują się zawodowcy. Do "gaszenia" pożaru, nie dopuszcza się ochotników z tego względu, że kilka lub kilkanaście drużyn wyposażonych w odpowiedni sprzęt i gaśnicze środki, da sobie radę i nie dopuści do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie budynki. Miasto nie spłonie!

Całkiem inaczej ma się sprawa z zagrożeniem pożarowym na wsi a zwłaszcza takich wiosek, jakie są w naszej gminie. Poszczególne gospodarstwa, na ogół, znajdują się w sporej odległości od siebie. Niema więc zagrożenia, że ogień przeniesie się na gospodarstwo sąsiada. Co najwyżej spali się i dom i stodoła. Jeśli dom zajmie się ogniem, to mu już żaden strażak nie pomoże, wziąwszy pod uwage fakt, że wiele naszych gospodarstw znajduje się w sporej odległości od asfaltowych dróg gminnych, więc dojazd wozu bojowego, jest albo utrudniony albo wręcz niemożliwy przez większą część roku.

Ze względu na niewielką liczbę mieszkańców, gmina Szerzyny liczy zaledwie 8 tys. mieszkańców i brakiem lub znikomą w ciągu roku liczbę pożarów, nie stać nas, ani też nie ma potrzeby organizować Zawodową Straż w każdej wsi. Z tego też względu, skazani jesteśmy na Ochotnicze Straże Pożarne.


Czy rzeczywiście istnieje potrzeba tworzyć drużyny OSP w każdej wsi, nie wspominając o przysiółkach?

Moim zdaniem nie! Nie ma takiej potrzeby!

W tym miejscu, wiele osób będzie powoływało się na argument, że OSP pełnią jeszcze wiele innych pożytecznych zadań.

Jakie są to zadania?

Drugim, poza walką z ogniem, zadaniem “ratującym zdrowie i życie”, to zabezpieczenie miejsc wypadków drogowych i udzielanie pierwszej pomocy. Jakkolwiek drużyny przechodzą szkolenia, to ich pomoc medyczna jest ograniczona do działań zupełnie podstawowych. Poszkodowany wraz z druhami musi czekać na przyjazd Pogotowia Ratunkowego.

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w Gminie Szerzyny mamy TYLKO jedną karetkę Pogotowia Ratunkowego, mimo, że do akcji “na ratunek życia”, Pogotowie wyjeżdża stokrotnie częściej niż wszystkie drużyny OSP razem wzięte.
Jedna karetka a ile wozów bojowych?  Może, któryś z druhów odpowie na to pytanie?

Czy nie lepiej byłoby wydać kasę na karetkę i “zainstalować ją” przy Ośrodku Zdrowia, po to, żeby wspomóc pracę Pogotowia Ratunkowego?  Karetka przy Ośrodku Zdrowia mogłaby także dowozić lekarzy na wizyty do chorych lub pospieszyć z pomocą ofiarom wypadków drogowych, udzielając fachowej medycznej pomocy a także, w razie potrzeby zawieźć poszkodowanego do szpitala, czego nie mogą uczynić strażacy z OSP.

Dlaczego poprzedni Wójt i radni nie wpadli na to, żeby "zadbać o karetkę" dla lekarzy a szczodrą ręką wydawali kasę na wozy bojowe i działalność OSP?

Ano, dlatego, że druhowie wypełniają też inne ważne zadania. Np. obsługują uroczystości państwowe, gminne bądź kościelne, choć mogłyby te zadania spełniać stowarzyszenia czy gminne Domy Kultury. Ponadto strażacy, w razie klęski powodzi, która od czasu do czasu nawiedza centra Ołpin i Szerzyn, sprzątają po powodzi. Oczywiście nie za darmo! Wójt powinien do tych prac zatrudnić bezrobotnych lub pobierających zasiłki a nie strażaków.

No i za to wszystko, dorosłym chłopcom w “krótkich spodenkach” należy się wynagrodzenie i zabawki w postaci dużych samochodzików, najlepiej dobrej marki niemieckiej.

Jest i jeszcze inny powód, kto wie czy nie ważniejszy od powyższych.

OSP - ten po PRL-owski relikt, został zagrabiony, jeszcze za komuny, przez towarzyszy z ZSL-u. Na czele tej organizacji obecnie stoi towarzysz Waldek. OSP to “breeding ground” - kolebka PSL - bolszewików w chłopskich sukmanach. A ponieważ bolszewia, póki co, ma się dobrze w naszym kraju, to kasy na OSP nie może zabraknąć.

Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie:  Czy obok jednej na gminę, karetki Pogotowia Ratunkowego, nie wystarczyłaby jedna drużyna Zawodowej Straży Pożarnej? Czy koszt nie byłby niższy?

W planie finansowym wydatków budżetu naszej gminy na 2015 r., w dziale 75412 - Wydatki ogółem na OSP, widnieje cyfra, 437.000 zł.

Ochotnicze Straże Pożarne będą nas, mieszkańców gminy, kosztować w tym roku prawie pół miliona złotych. Mimo, że co najmniej 99% z nas, ani w tym roku ani do końca życia, dzięki Bogu, nie będzie miała okazji skorzystać z ich pomocy.

Jeszcze jedna ważna rzecz!

Czy to nie dziwne, że w naszej gminie, dla dzieci i młodzieży nie zorganizowano w gminnych szkołach drużyn Zuchów i  ZHP (Związku Harcerstwa Polskiego) a prężnie działa jedynie młodzieżówka OSP? W tym miejscu, warto zwrócić uwagę na fakt, że mundur działacza młodzieżówki OSP jest w barwach flagi UPA, czerwono-czarny!

Gdy drużyna szerzyńskiej młodzieżówki OSP, któregoś dnia, wyjdzie w szyku marszowym na gościniec, to postronny  obserwator, może odnieść wrażenie, że ma przed sobą młodzieżówkę Ukraińskiej Powstańczej Armi. Jeśliby, któryś z druhów lub urodziwych druhien trzymał w ręce czerwono-czarny sztandar, to nie byłoby już najmniejszej wątpliwości, z kim mamy do czynienia. 

Czy to tylko “pisarska omyłka”?

35 komentarzy:

  1. zgadzam sie sie z Panem Michalskim ta osp to wielkie bagno a malo tego co tam sie dzieje co co oczy nie widza to glowa nie boli zaczac od osp szerzyny i kliki nie mowiac jakiej

    OdpowiedzUsuń
  2. a po co teraz kupowac nowy samochod do zurowej skoro jest

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a po co w czermnej budowano nową remizę skoro była???

      Usuń
  3. Nie ma pan zielonego pojęcia o Strażach Pożarnych. jeżeli myśli pan iż PSP samodzielnie prowadzi działania w miastach to jest pan w dużym błędzie. Biorąc pod uwage fakt iż Powiat tarnowski i miasto tarnów obsługuje dwie jednostki zawodowetj ok. 30 strażaków, jest nierealne działać przy duzych akcjach ratowniczo - gaśniczych a(a jeeli w jednym czasie jest kilka zgłoszeń) bez pomocy OSP. co do ratownictwa OSP prowadzi na szeroką slakę ratownictwo medyczne niczym nie odbviegając ZRM przecież OSP są wyposarzone i (druhowie wyszkolenie niektórzy po ukończeniu szkół ratownictwa medycznego) i podejmują profesjonalne działania używajac do tego równiez profesjonalnego sprzętu. Tak dla informacji OSP w KSRG są również wzywani do ratowania życia ludzkiego po za pożarami , wypadkami drogowymi itp. jeżli ZRM jest nie dostępny w danej chwili. Egoistyczne i niczym nie poparte są pana przemyślenia na temat bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzkiego. Niech Bóg ma pana i ludzi podobnie myślących w swojej opiece......

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapoznaj się z Zasadami organizacji ratownictwa medycznego w KSR-G.
      Poniżej wyciąg.

      “Zakres czynności wykonywanych przez ratownika w ramach kwalifikowanej
      pierwszej pomocy obejmuje:
      - resuscytację krążeniowo - oddechową bezprzyrządową i przyrządową
      z podaniem tlenu oraz zastosowaniem, według wskazań, defibrylatora
      zautomatyzowanego;
      - tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran;
      - unieruchomienie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;
      - ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
      - prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego poprzez
      właściwe ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochronę
      termiczną osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
      - stosowanie tlenoterapii biernej;
      - ewakuację z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia
      zdrowotnego;
      - wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
      - prowadzenie segregacji pierwotnej.”

      Większość tych czynności potrafi wykonać każdy, bez żadnego szkolenia. Wykonanie wszystkich tych czynności nie zastąpi fachowej pomocy lekarza.

      Tarnów liczący ponad 110 tys. mieszkańców ma 2 jednostki JGR. Strażaków po 60 w każdej z nich. Gmina Szerzyny licząca 8 tys. mieszkańców ma tych jednostek, co najmniej 5. Ilu strażaków w każdej z nich, trudno powiedzieć?

      Usuń
    2. No nie wierzę że wszystko wiedzący Strażnik nie wie ile jest strażaków na Gminie - do dzieła. A mówiąc szczegółowo to wiele rzeczy nie wiesz tylko bzdury tu podajesz. amen PIS - do władzy będzie się zyło lepiej

      Usuń
    3. Jena jednostka zawodowa w gminie Szerzyny wystarczy G. Dłuski ma odpowiednie przeszkolenie i jeszcze paru zawodowców na przykład Artur Mitor-j , a reszta do likwidacji . Szerzyny straż ma najlepszy sprzęt i dobrze wyszkoloną drużynę to niech będzie jedna ochotnicza albo zawodowa straż a nie tyle jednostek utrzymywać w każdej wsi , to są koszty nie potrzebne lepiej jedna solidna niż pięć marnych z dziadkami wieku emerytalnym . Wójta wymieniliśmy na młodego i energiczne i mamy efekty czas zmienić dziadków w straży na młodą energiczną w Szerzynach

      Usuń
  4. Śmieszne dla mnie... Czytając zastanawiam się czemu nie ma OPR Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ... Hihi a juz wiem nie byloby gdzie posiedziec i cos wypic. Bo OZ troche nie pasi.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie ma znaczenia czy strażak jest zawodowy czy ochotniczy, ten człowiek za nas
    naraża swoje życie .I dyskusja czy ma być tak albo inaczej nie ma sensu. Dla ludzi ważne jest to że ktoś dba o ich bezpieczeństwo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę podać jeden przypadek, ocalenia życia w trakcie pożaru, przez OSP w gminie Szerzyny, w ciągu ostatnich 15 lat.

      Usuń
    2. Powiem tak śmieszne jest to co Pan pisze widocznie nie rozumie Pan idei i tego co się robi jest to całkowicie bezinteresowna praca chłopaków którzy podczas alarmu porzucają rodziny i biegną nieść pomoc ludziom jeśli Pan tak pisze o OSP proszę zaczerpnąć informacji w PSP o strażach w naszej gminie pisze pan o Życiu dla większości ludzi dobytek jest Życiem i zapamiętaj Pan jedno BOGU NA CHWAŁĘ LUDZIOM NA POŻYTEK!! a czy w Żurowej potrzebne jest nowy samochód bojowy tak jest potrzebny bo to nie jest samochód na pokaz tylko samochód służący ludziom w całej naszej gminie i proszę Pana panie Michalski nie pogrążaj się pan takimi tematami bo jest to rozmowa bez sensu z pana strony i ludzi wypowiadających się tutaj Pozdrawiam

      Usuń
    3. Jeden wystarczy? Bardzo proszę. Rok 2010 i powódź w miejscowości Szerzyny. Samochód Mercedes GBARt jedzie do ewakuacji pracownic ze sklepu jednak w tym czasie przychodzi fala powodziowa i zaczyna ruszać nawet Mercedesem ważącym kilka ton. Strażacy którzy byli w wozie nie długo myśląc ewakuowali w sumie 16 osób na przystanek autobusowy (ponieważ miał mocne fundamenty) na zele z Panem wójtem (już byłym wójtem) i zalanymi w turpa przechodniami. I co teraz powinno być łyso aczkolwiek Pan zapewne coś wymyśli. Uratowano wtedy 16 osób. Przytoczę kolejny przypadek z tego samego roku i tej samej powodzi prawdopodobnie w żurowej do zaanego domu strażak przeszedł po leżącej drabinie (nie było już mostu) i ewakuował starszą kobietę. Siedz dziadek cicho i nie piskaj

      Usuń
  6. A niech Ci się chałpa pali !!!!!!!!!! Zobaczymy kto pierszy przyjedzie _ PAństwówka z Trn czy nasze, gminne zastepy OSP ! ;/ Może Faciu zmienisz swoję inteligentne przemyślenia! Nie jeden był przypadek w gminie, ze ludzie tracili swoj cały dorobek !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. “Nie jeden był przypadek w gminie, że ludzie tracili swój cały dorobek!”

      Dobrze, że nie stracili życia!
      Pytanie - gdzie były wtedy gminne zastępy OSP?

      Usuń
    2. Na miejscu zdarzenia ! Gasiły pożar, dbały o to, aby kawałek konstrukcji nie spał meiszkancom na głowę ! pomagali ile tylko mogli ! Tego koelś nie widzisz ?!

      Usuń
    3. To ze Ciebie facet z Twoją mega odlotową kamerką nie było - taka szkoda ! :/

      Usuń
    4. Do jednej z akcji nawet TVN TURBO, było i kręcili film do : "28 seknd"! mozna na nim zobaczyć nasze zastępy w akcji !

      Usuń
  7. Gmina Szerzyny to nie Polska takich przypadków jest wiele. Proszę tylko poszukać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brak w tym stwierdzeniu logiki, Panie Krzysztofie.

      Gmina Szerzyny to Polska, to typowa polska gmina.

      Usuń
  8. Panie Leszku straż pożarna,policja,szpital,nawet inspekcja ruchu,to są instytucje
    które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo.Jeśli nawet wlepią nam mandat, to robią
    to z godnie z Prawem. Prawo jest Prawo czy nam się podoba czy nie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Państwo ze swymi instytucjami ma obowiązek swoim obywatelom “zapewnić” bezpieczeństwo a nie “odpowiadać” za nasze bezpieczeństwo.

      Zapewnić wewnętrze i zewnętrzne bezpieczeństwo.

      Zapewnienie wewnętrznego bezpieczeństwa, to m.in. prawna ochrona przed miejscowymi złodziejami i bandytami. III RP nie wywiązuje się z tego obowiązku. Wprost przeciwnie chroni złodzieji i bandytów.

      O tym, że nie zapewnia bezpieczeństwa zewnętrznego, nawet swej elicie politycznej, świadczy mord smoleński i grabież publicznego majątku przez zagraniczne podmioty.

      Prawa, te ziemskie, tworzą ludzie i w każdym czasie można je zmienić. Prawo obowiązujące w III RP, niewiele ma wspólnego z prawem, to bolszewicki system gnębienia i wyzysku polskiego Narodu.

      To bolszewickie bezprawie zwane szumnie “prawem” należy zwalczać - myślą, mową i uczynkiem a nie ulegać mu - jak “barany prowadzone na rzeź”!

      Usuń
  9. http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=34709. podaję link do strony o ratownictwie medycznym w KSRG. Nie masz chłopie pojęcia o czym piszesz jestes w tym cienki. uważasz że straż przy wypadkach nie jest potrzebna- chłopie skąd weźmiesz statystyki ile osób straż pożarna uratowała od śmierci lub utraty zdrowia. Przecież to my jesteśmy zawsze pierwszi na miejscu akcji i udzielamy pomocy- życie ludzkie to każda sekunda się liczy a ty ządasz statystyk (z pewnnością ktoś z Gminy zawdzięcza Zycie, zdrowie lub swój majątek uratowany dzięki pomocy strażaków ) z 15 lat -puknij się w głowę. przecież w tych latach to twój patryjotyzm był w USA - (tak pisałes że byłeś na emigracji 25 lat a tu nagle wzór obywatel du..py nie urywa dużo ludzi zrobiło wiele dobrego dla Gminy a ty tylko nienawiść siejesz ) a teraz robisz się wielkim strażnikiem - wyluzuj chyba że w USA nabyłeś nieśmiertelność ,samowystarczalność i w Polsce niki nie jest Ci potrzebny. A co do PSP to zów sie nie popisałeś na zmianie służbowej w JRG 1 I JRG 2 (łącznie) jest około 30 strażaków. płytka wiedza no ale najlepiej pisać o czym się nie ma pojęcia i bluzgać ludzi BRAWO - USA UCZY. A następna bzdura że w karetce na Gminie jest lekarz. Ku ....wa brak słów dla twojego egoizmu . no chyba że w Hit Polu w Szerzynach przemyślenia kupujesz (wczoraj były chyba na promocji bo beznadziejne).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Posłuchaj druhu! Jak podajesz link do jakiegoś dokumentu, to przeczytaj co tam napisane. Albo nie czytałeś albo czytać ze zrozumieniem nie potrafisz, bo nie zauważyłeś, że zacytowany przeze mnie (16 komentarzy powyżej) tekst, pochodzący z “Zasad Organizacji Ratownictwa Medycznego w KS R-G” (ze str. 14), znajduje się pod linkiem, który podałeś.

      Nie tylko czytać nie potrafisz ale i liczyć. JRG-1 w Tarnowie liczy łącznie na trzech zmianach 82 osoby (29+26+27), choć na fotografi przed garażami stoi tylko 61 strażaków.
      Tu link: http://www.straz.tarnow.pl/jrg/jrg1

      Usuń
    2. Tak oczywiście tylko czemu wspominasz o jednym z wytycznych - trzeba było przedstawić całość wytycznych a nie tylko wycinek A jeżeli chodzi o PSP to dalej nie rozumiesz owszem tyle strażaków być może jest w dwóch jednostkach łącznie ale na zmianie służbowej pracuje około 30 na dwóch jednostkach. Ta są strażacy którzy tworzę zabezpieczenie miasta , powiatu a nawet województwa. jak bierzesz dane ze zdjęć to gratulacje źródła , może trzeba bardziej się postarać i dopiero wtedy opisywać jak będziesz pewien swoich informacji. a tak to tylko przedstawiasz społeczeństwu błędne dane . Pozdrawiam - ale nie jestem druhem

      Usuń
  10. Żyjemy tu i teraz ,o historii musimy rozmawiać aby jej nie zapomnieć.Szanuję Pańskie
    zdanie na temat historii, ale się z nim nie zgadzam i proszę to też uszanować

    OdpowiedzUsuń
  11. Członkowie OSP uwierzyli że są niezastąpieni. W inny sposób zorganizowanej "pomocy" sobie nie wyobrażają bo nie można by było wypić i zakąsić na koszt gminy. Włożył Pan kij w mrowisko ale proszę się nie zrażać; kropla drąży skałę. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Co do żurowej to wcześniej była mowa za wójta Kmiecika żeby im dać auto inne nowe to oni nie bo chcą Star 266 i poszły na to pienądze, dostali. A teraz nie będzie bo chcą jednak nowego i znów trzeba nie małych pieniądzy, Z jednej sitwy na kolejną :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. nowa wladza niczym sie nie rozni od starej sitwa jeszcze gorsza po co od razu wydawac 250 000 na samochod do zurowej mozna za to zrobic co innego bardziej pozytecznego

    OdpowiedzUsuń
  14. Strażak ochotnik za każdą godzinę podczas akcji ma 15 zł lecz nie wie Pan, że prawie wszyscy strażacy oddają swój ekwiwalent na rzecz jednostki i za to kupowane są sprzęty ratownicze aby odciążyć gminę. Wystarczy się rozejrzeć jest o tym napisane. Hmm straż Państwowa w gminie? Szczerze? Średni pomysł chyba powinno być co najmniej 2 wozy jeden gaśniczo ratowniczy a drugi gaśniczy na co składałoby się 12 osób. Licząc 3 zmiany mamy już 36 osób dodając dyspozytora w sumie na zmiany 3 , który będzie odbierał powiadomienia bo taka jest zasada działąnia PSP. Dowódca operacyjny też nie 1 ale minimum 2. Zwykły strażak zawodowiec liczmy wynagrodzenie około 2300zł mamy już około 82000 tysięcy miesięcznie dodając wynagrodzenie dyspozytora i dowódców wychodzi nam około 100 tys miesięcznie mnożąc przez liczbę miesięcy milion dwieście tysięcy? To ja wolę to OSP. Czym się różni strażak ochotnik od strażaka zawodowca podczas np wypadku? Niczym każdy ma jednakowe prawo i nie może podać leków ani jeden ani drugi. Na terenie naszej gminy jedna jednostka posiada AED ratujący życie. Kolejny plus dla Nas, meiszkańców. Samochó ddo Żurowej? Mamy środki Unijne które się kończą więc czmu z tego nie korzystać mimo dołożenia 1/3 z własnej kieszeni. To zostaje u Nas. Fakt troszkę za dużo u Nas jednostek. Należałoby zostawić 2 wiodące jednostki w naszej gminie Szerzyny i Żurową bo mają najlepszy sprzęt oraz Ołpiny, i Czermną do pomocy w dowozie wody. Reszta jednostek out zbyt mało wyjazdów. Nawet śmigłowiec LPR-u nie wyląduję bez obstawy straży pożarnej bo jest to dla nich zagrżenie. Śmigło z Krakowa leci do Nas 7 min czas wyjazdu dla OSP w KRSG to maksymalnie 5 min jest to ustanowione w przepisie. i dojazd nawet i kolejne 5 min. Jesteśmy 3 min do tyłu ale też zostawiamy czas dla śmigłowca do wyboru lądowiska bo Oni o tym decydują. Jednak jest to już szybciej niż mielibyśmy czekać na jednostke najbliższą. A taką jest JRG II Siedliska, która jedzie do Nas z 20 min. Panie Michalski wiem, że Pan już ma swoje zdanie i jest Pan człowiek któremu nie da się nic wytumaczyć ale widać, że nie potrzebował Pan pomocy strażaków. Wtedy czas niezwykle się dłuży niech Pan uwierzy na słowo. Co do słów, że są to niespełnione marzenia to prawda poniekąd lecz każdy ze strażakó robi to z dobroci serca a nie z przymusu czyy też z chęci zarobku nikt się na tym nie dorobi, rodziny nie wykarmi ani miesiąca nie przeżyję. Pozdrawiam, zajmijmy się bardziej przyziemnymi tematami jak np co ze stadionem w Ołpinach cz też odcinkiem chodnika.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czym się różni strażak ochotnik od strażaka zawodowca podczas np wypadku? - a tym, że "zawodowiec" podczas pożaru nie robi nic, tylko się napierda...a jak OSP zapierd...la. Zawodowi przy pożarze czują się jak elita - OSP jako murzyni odwalają całą robotę. Zawodowi zbierają laury, a OSP na wiejskiej popijawie /tzw. festyn/ dostają kolejne okrągłe blaszki przypinane do mundurków. Dać OeSPowiczom wódy i wszystko gra! - jest super!

      Usuń
  15. Już byli tacy co "wojowali" ze strażami i niedługo po tym musieli korzystać z pomocy strażaków. ludzie zastanówcie się co piszecie. Powyższy wpis OK - mądre rozumowanie

    OdpowiedzUsuń
  16. Jak tak czytam niektóre wypowiedzi to aż scyzoryk w kieszeni się otwiera - nie życzę nikomu źle bo pożar w własny domostwie to ogromna tragedia,ale chciałbym żeby paliło się w co drugim domu -wtedy przekonamy się czy potrzebni są nam strażacy ochotniki czy nie. A michalskiemu niech spali się wszystko a on niech będzie w środku!

    OdpowiedzUsuń
  17. W planach u Wojta gotfryda jest likwidacja osp szerzyny-podlesie i osp swoszowa zadrzyj pan z tymi ludzmi i zlikwidujn je to w gipsie wyladujesz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podobno na podlesiu naczelnik Cypryś sie już pogodził że zostanie OSP zlikfidowana i napisał wniosek do Sorysa i Sztorca z PSL o dotacje bo chce sobie kupić KŁOZY oj bedzie sie działo

      Usuń
  18. Trzeba powiedzieć jasno bardzo ważną rzecz. W ratowaniu życia ważny jest CZAS! Ile jest warte pana życie?! 437.000 zł panie Michalski...OSP chcąc nie chcąc jest potrzebne. Jednostki rozsiane po gminie to dalej gwarancja szybkiej interwencji. Czy to będzie PSP czy OSP jeśli już chodzi o pieniądze... to i tak płaci podatnik.

    OdpowiedzUsuń