25 kwietnia 2016 r. złożyłem wniosek dotyczący skanu umów o pracę osób zatrudnionych w Urzędzie Gminy na tzw. samodzielnych stanowiskach pracy.
Oto treść wniosku.
“Działając na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej
wnoszę o udostępnienie:
skanu umów o pracę z osobami zatrudnionymi w urzędzie gminy
Szerzyny na następujących stanowiskach pracy: wójt gminy, sekretarz gminy, skarbnik gminy, radca prawny, ss d/s geodezji i regulowania stanu prawnego, ss d/s budownictwa,nadzoru wykonawczego i inwestycji, ss d/d informatyzacji, ss d/s obsługi rady gminy.”
Dwa tygodnie później otrzymałem od Zuzanny Kluz, Sekretarz Gminy pismo OD.1431.2016 i skany umów.
W piśmie Sekretarz Gminy pisze m.in.: “Wysokość wynagrodzenia Wójta Gminy Szerzyny określa uchwała Nr I/3/2014 Rady Gminy …” i podaje mi link do Uchwały, choć wnosiłem o skan Umowy o pracę. Skanu umowy nie otrzymałem a w zamian za to Zaświadczenie, że Grzegorz Gotfryd wybrany został wójtem.
Następnie mamy umowę o pracę z Zuzanną Kluz, Sekretarz Gminy, którą zawarł wójt S. Kmiecik 3 września 2007 r.
Kolejna umowa to umowa z Andrzejem Sarna, Skarbnik, zawarta 1 lipca 2008 r.
Do powyższych skanów dwu umów nie mam zastrzeżeń, gdyż anonimizacji poddano tylko “adres zamieszkania” delikwenta.
Problemy zaczynają się z umową Radcy Prawnego - Jolantą Szkolnik-Bosak.
Zarówno w umowie o pracę zawartą jeszcze z wójtem Tomaszem Pilchem 1 marca 1994 r. na czas nieokreślony, na ½ etatu, jak i Porozumieniu Stron z 27 marca 2015 r. pomiędzy wójtem Gotfrydem a Jolantą Szkolnik-Bosak, zmieniający warunki pracy i płacy, ½ na ¾ etatu, wysokość wynagrodzenia i dodatki oraz czas pracy w Urzędzie Gminy na 12 godzin tygodniowo - anonimizacji poddano wysokość podstawowego wynagrodzenia i dodatków.
Podobnie rzecz się ma jeśli idzie o Stefana Szynala (geodezja) ½ na ¾ etatu, Wacława Dubiela (budownictwa) zmiana umowy z czasu określonego na nieokreślony i Zofią Nigborowicz (obsługa rady gmin, sprawy kadrowe), bez zmian.
O ile anonimizacja wysokości zarobków Zofii Nigborowicz wydaje się być uzasadnioną o tyle pozostałych osób nie, gdyż osoby te podejmują decyzje dotyczącą majątku gminy dużej wartości.
W wyroku WSA w Gdańsku z 14 listopada 2012 r., sygn. akt II SA/Gd 545/12 wskazano, że: „osobą pełniącą funkcję publiczną będzie każdy, kto pełni funkcję w organach władzy publicznej lub też w strukturach jakichkolwiek osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, jeżeli funkcja ta ma związek z dysponowaniem majątkiem państwowym lub samorządowym albo zarządzaniem sprawami związanymi z wykonywaniem swych zadań przez władze publiczne, a także inne podmioty które tę władzę realizują lub gospodarują mieniem komunalnym, lub majątkiem Skarbu Państwa. Funkcję publiczną pełnią osoby, które wykonują powierzone im przez instytucje państwowe lub samorządowe zadania i przez to uzyskują znaczny wpływ na treść decyzji o charakterze ogólnospołecznym” .
Ciekawe, czy decyzję o anonimizacji danych dotyczących wysokości wynagrodzenia konsultowano z radcą prawnym Jolantą Szkolnik-Bosak?
Skany umów o pracę.
Póki co, nie pozostaje mi nic innego jak wezwać wójta do wykonania wniosku.
Wniosek o wykonanie wniosku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz