poniedziałek, 25 maja 2015

Zwycięstwo Dudy i TG “Sokół”

Ze zwycięstwa Andrzeja Dudy cieszą się wszyscy przyzwoici ludzie. Jednak należy pamiętać, że to zwycięstwo nie oznacza konieca układu okrągło-stołowego. Bolszewickie dinozaury nie odpuszczą aż do swej naturalnej śmierci. Niemniej, zwycięstwo Dudy jest niewątpliwie światełkiem w tunelu arogancji, nepotyzmu i ignorancji, w którym się znaleźliśmy pod rządami koalicji PO-PSL. Decydująca “bitwa” o Wolną Polskę rozegra się dopiero jesienią tego roku.


Należy także pamiętać o tym, że wybory w III RP to nie “Wybory” a Plebiscyt.
Przykładem najbardziej demokratycznych wyborów, to konklawe związane z wyborem  Papieża. Głosowanie kardynałów jest oczywiście tajne i trwa dotąd aż kandydat uzyska poparcie kardynałów upoważnionych do oddania głosu.


W naszych, niby demokratycznych wyborach, zwycięsca nigdy nie uzyskuje poparcia nawet   uprawnionych do głosowania. Tak więc, wybory na prezydenta, wójta czy sołtysa to plebiscyt w którym opowiadamy się za utrzymaniem lub odsunięciem od  “żłoba” rządzącej ekipy.


Wybory 2015 r. pod jednym względem różnią się od prawie wszystkich wyborów z ostatniego ćwirćwiecza.


Obecnie mamy do czynienia nie tyle, ze zmianą przy “żłobie”, co ze zmianą jakościową. Odsuwamy tych, którzy lekce sobie ważyli społeczeństwo a zdobyty mandat  był dla nich okazją do zajęcia miejsca przy "żłobie", na tych, którzy mandat traktują jako służbę społeczeństwu. Na tym polega ta wielka jakościowa różnica. “Władza” ma służyć społeczeństwu a nie żerować na nim.


No, ale do jesieni jeszcze kilka miesięcy a za niespełna tydzień wybory Sołtysa.
Jaki jest “koń” każdy widzi. Nie będę więc tym razem pisał o moim kontr-kandydacie, który wyraźnie określił swój stosunek do procesu wyborczego i wyborców, nie przychodząc na Debatę.


“Wybory” 31 maja, to będzie Plebiscyt pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami ołpińskiej sitwy. Proszę sobie uświadomić, że w społeczności, (nie mam tu na myśli ołpińskiej społeczności) w której większość stanowią oszuści i złodzieje, nawet najbardziej demokratyczne wybory wygra oszut i złodziej. Wynik wyborów jest więc świadectwem mentalności wyborców a nie kwalifikacji kandydatów.


Napiszę jednak o czymś, co zamierzam także uczynić, kiedy powierzona mi zostanie funkcja Sołtysa, funkcja rozumiana jako społeczna służba.


Zamierzam reaktywować na terenie gminy TG “Sokół” a wraz z nim “Strzelnicę”. We wsi i gminie mamy “Kościół”, mamy lepszą lub gorszą “Szkołę”, brak nam jednak “Strzelnicy”.


Strzelnica” pełniłaby rolę elementu integracji naszego społeczeństwa. Na strzelnicy mogliby spotkać się i młodzi i starsi. Kobiety i mężczyźni. Głównie chodzi mi o młodzież. Na terenie gminy nie ma przecież organizacji młodzieżowych, poza kółkami zainteresowań. Nie ma ani Zuchów dla dzieci ani Harcerstwa Polskiego dla młodzieży.


Poza tym, “Strzelnica” przysposabiałaby społeczność do samoobrony. Od 45 r. jesteśmy najbardziej rozbrojonym Narodem w Europie. To trzeba koniecznie zmienić.


Czym jest TG “Sokół”.


Najbardziej zwięzły opis znajdziemy w tym krótkim wierszu.


I w owym czasie, kiedy tylko w pacierz,
Wplatano Polskę wargami drżącemi,
Powstał we Lwowie pierwszy Sokół-Macierz
Wszystkich późniejszych gniazd na polskiej ziemi
Gdzie pod pokrywką gimnastykowania
Uczono hartu, nadziei, wytrwania.


Tego nam potrzeba, także w 2015 r. - hartu, nadziei i wytrwania.


W 2017 r. będziemy obchodzić 150 rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” we Lwowie. Prezesem towarzystwa a później związku przez długie lata był Adam hrabia Zamoyski. “Sokół” był organizacją kulturalno-sportową, która była wrażliwa na zagrożenie bytu niepodległościowego Polski ze strony Niemiec i Związku Sowieckiego. Dlatego w czasach okupacji sowieckiej słuch o “Sokole” zaginął.


Sokół” pojmowany jako organizacja wojskowa wziął aktywny udział m.in. w powstaniach śląskich, powstaniu wielkopolskim, obronie Lwowa i wojnie polsko-bolszewickiej.
W 1927 r. Józef Piłsudski, jako Minister Spraw Wojskowych, służbę odbytą w Sokolich Drużynach Strzeleckich zalicza jako służbę odbytą w wojsku polskim.


Sokół jako symbol Towarzystwa, pod zaborami głównie symbolizował zakazane po utracie niepodległości polskie godło narodowe - Orła Białego. Godło “Sokoła” było więc symbolem walki o niepodległość Polski.


Jeśli 31 maja 2015 r. powierzona mi zostanie funkcja Sołtysa to “sołtysówka” w ołpińskim Domu Kultury stanie się gniazdem “Sokoła”.

Osoby, które pragną dowiedzieć się czegoś więcej o mojej wizji ołpińskiego “Sokoła” i ewentualnie podpisać Deklarację proszę o kontakt.

6 komentarzy:

  1. WITAM w zupełności pana popieram w dążeniu do rozwalenia naszej ołpińskiej sitwy i odsunięcia sołtysa od żłobu , tylko że osoby starsze i nie mające dostępu do internetu nie wiedzą że oprócz p.Gabryela kandyduje ktoś na sołtysa.Przydały by się jakieś ulotki plakaty--- ja wiem że nie powiszą długo bo na rozkaz sikawkowi pousuwają .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za poparcie i troskę.

      Jeśli idzie i plakaty i ulotki to szkoda wysiłku, bo tak jak Pan zauważył “nieznani sprawcy” je natychmiast usuną i jeszcze oskarżą mnie, że je niszczę.

      Jeśli idzie o dotarcie do osób nie posiadających dostępu do Internetu, to jak Pan zapewnie wie, wiadomości w gminie rozchodzą się z szybkością błyskawicy. W kilka godzin po przyłapaniu na przestępswie drogowym pierwszego mieszkańca gminy Szerzyny - wszyscy, których pytałem, wiedzieli już kim jest przestępca. Dotarła do mnie też wiadomość, że mimo utraty prawa jazdy, osobnik ten dalej jeździ samochodem.

      Sądzę, że wszyscy wiedzą, kto kandyduje. Należy tylko przypominać, termin “Wyborów” i mobilizować ludzi do pójścia. O to tylko proszę tych, którzy mając dostęp do Internetu czytają moje wpisy i podzielają moją opinie o potrzebie ZMIANY. W ten sposób, my obywatele egzekwujemy, mimo braku takiego prawa, KADENCYJNOŚCI, która utrudnia tworzenie sitw.

      Usuń
  2. Panie Lechu pisząc, że w Gminie nie ma organizacji młodzieżowych zapomniał Pan chyba o klubach sportowych m.in Olszynce Ołpiny, która ma aż dwie sekcje młodzieżowe, w której gra w sumie blisku 50 chłopców. Na terenie Gminy od niedawna funkcjonuje również Gminna Akademia Sportu "Rozwój" Szerzyny, która pod swoim skrzydłami ma sekcje młodzieżowe w piłce nożnej, siatkówce, tenisie stołowym i MMA. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Organizacja młodzieżowa, to dobrowolne zrzeszenie młodzieży zmierzające do realizacji wyznaczonych zadań statutowych. Zadań szerszych niż np. granie w taką czy inną piłkę.

      Na terenie wyższych uczelni i szkół działają m.in.: organizacje studenckie Niezależne Zrzeszenie Studentów i Zrzeszenie Studentów Polskich oraz skupiający młodzież szkolną Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, które mogą mieć swoje drużyny piłkarskie.

      Młodzieżowy klub piłkarski to nie organizacja młodzieżowa. Klub piłkarski mógłby być sekcją takiej lub innej organizacji młodzieżowej, np. “Sokoła”.

      Założę się, że żaden z chłopców grających w piłkę nie wie, że to właśnie Towarzystwo “Sokół” założyło w Polsce wiele sekcji oraz klubów sportowych, które istnieją do dnia dzisiejszego.

      Sokół dał także pośrednio początek wielu polskim klubom piłkarskim, kształtując u młodych osób modę na aktywność fizyczną i prezentując nowe dyscypliny sportu (w tym m.in. coraz popularniejszy na świecie football).

      To właśnie podczas „II Zlotu Sokoła” – zorganizowanego we Lwowie 14 lipca 1894 – rozegrano pierwszy w dziejach ziem polskich prawdziwy mecz piłkarski (między reprezentacjami Sokoła lwowskiego oraz krakowskiego) i zobaczono premierowego gola (Włodzimierz Chomicki już w 6 minucie spotkania).

      Członkowie “Sokoła” jednak poza gimnastyką, szermierką i graniem w piłkę, brali również udział w różnych zrywach powstańczych wymierzonych w zaborców.

      Organizacja przygotowywała kadry sprawnych i umotywowanych patriotycznie Polaków do działań wojskowych na rzecz odrodzenia Polski.

      Sokół miał również istotny wpływ na utworzenie Związku Harcerstwa Polskiego.

      Pierwszą filię lwowskiego “Sokoła” utworzono w Tarnowie.

      Usuń
  3. Widać, że tekst z Wikipedii albo innej strony internetowej.
    OLSZYNKA ma trzy sekcje i 65 członków. Działają w ramach Stowarzyszenie, tzn. że mogą rozwijać się także w inny sposób, a nie tylko przez sport.

    OdpowiedzUsuń
  4. Proszę podać w jaki to "inny sposób się rozwijają" a przy okazji kto stoi na czele Stowarzyszenia i jakiej wysokości dotacje otrzymuje Stowarzyszenie i od kogo?

    OdpowiedzUsuń