31 października 2014, Wójt Gminy, St. Kmiecik, powiadomił mnie, że w dniu 7 listopada 2014 r. w godz. od 9:00 do 10:00, zostaną mi udostępniene dokumenty, o które wnioskowałem w trybie dostępu do informacji publicznej.
Wnioskowałem o udostępnienie:
- dokumentów stwierdzających, że PINB w Tarnowie dokonał odbioru nowego obiektu sportowego, zwanego stadionem, w Szerzynach.
- nabycia przez Gminę prawa własności nieruchomości na której wybudowano drogę na nowy stadion w Szerzynach oraz okumentów stwierdzających, że PINB w Tarnowie dokonał odbioru tej drogi.
- nabycia przez Gminę prawa własności do 41 nieruchomości, które w Uchwale nr. XXXVI/371/2014 z dnia 30 kwietnia 2014 zaliczono do kategorii dróg gminnych.
Wstawiłem się wyznaczonego dnia o wyznaczonej godzinie w Urzedzie Gminy.
Przyjął mnie mgr Roman Gabryjel - kierownik referatu.
Oto czego się dowiedziałem!
Jeśli idzie o stadion sportowy.
16 stycznia 2014 r. Gmina otrzymała warunkowe pozwolenie na użytkowanie obiektu. Dokończenie budowy ma nastąpić do 31 grudnia 2016 r.
Obiekt nadaje się do użytkowania, pomimo nie wykonania wszystkich robót budowlanych objętych pozwoleniem stwierdza protokół.
Jak widać władzy samorządowej wolno więcej. Każdy kto budował cokolwiek, nawet własny dom, zdaje sobie sprawę, że bez całościowego odbioru, obiektu nie można użytkować. Za zamieszkanie w domu przed odbiorem grozi kara w wysokości 10 tys. zł. W przypadku stadionu, budowanego przez Gminę, kara nie grozi, obiekt można użytkować nawet w trakcie budowy.
Jeśli idzie o prawo własności nieruchomości, na której wybudowano drogę na stadion.
Spora część drogi biegnie przez nieruchomość będącą już własnością Gminy. Dwie niewielkie działeczki są jednak ciągle własnością osoby prywatnej. Opóźnienie związane z przejęciem własności od osoby prywatnej jest związane z tym, że Gmina obiecała w zamianę dać działkę z prawem zabudowy, czego jak dotychczas nie jest w stanie spełnić. Mimo tego, że Gmina nie jest właścicielem nieruchomości, drogę zbudowano i ją użytkuje. Odbiór drogi przez PINB, był częścią odbioru obiektu, czyli stadionu, stwierdził kierownik referatu. No i wszystko, jak mówi młodzież, jest “git i koliduje”.
Jeśli idzie o nabycie własności do 41 nieruchomości, które Rada Gminy zaliczyła do kategorii dróg gminnych.
Nie zobaczyłem, żadnego notarialnego prawa własności dotyczącego choćby jednego odcinka w/w dróg. Jedyny akt własności jaki widziałem, to odcinek fragmentu drogi na stadion, który został zakupiony przez Gminę za 1 zł. W zamian za to, kierownik Gabryel pokazał mi Decyzję Urzędu Województwa Tarnowskiego z roku 1994, stwierdzającym nabycie przez Gminę Szerzyny z mocy prawa, nieodpłatnie, prawo własności nieruchomości oznaczonych w ewidencji gruntów w obrębie Szerzyny. Może był tam jeden lub dwa odcinki dróg o których mowa. Z pewnością, nie było tam wszystkie nieruchomości, o których mowa w Uchwale Gminy.
Z przepisów dotyczących dróg gminnych wynika, że zaliczenie drogi do kategorii dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy, po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu. Jednak konieczną przesłanką do skutecznego podjęcia takiej uchwały jest legitymowanie się przez gminę prawem własności do gruntów, po których droga taka przebiega. Stwierdzenie to wynika wprost z przepisu art. 2a ust. 2 ustawy, zgodnie z którym „drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy” (por. wyrok NSA z 28 maja 2009 r., sygn. akt I OSK 148/09, LEX nr 574429; wyrok WSA w Gliwicach z 14 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Gl 156/10, LEX nr 674097).
Jednocześnie podkreślenia wymaga stanowisko WSA w Gliwicach, wyrażone w wyroku z 30 września 2009 r. (sygn. akt II SA/Gl 506/09, LEX nr 569867 ), w którym stwierdzono, że „skoro żaden przepis nie przewiduje automatycznego przejścia prawa własności gruntu zajętego pod drogę na rzecz jednostki samorządu gminnego z chwilą wejścia w życie uchwały o zaliczeniu ulicy do kategorii dróg gminnych, to oczywistym jest, że już przed podjęciem uchwały, o której mowa, działki, przez które droga gminna ma przebiegać, muszą stanowić własność gminy”.
Link do artykułu: Do kategorii dróg gminnych nie można zaliczyć drogi, która nie stanowi własności gminy.
Dlaczego, tak ważnym jest nadanie kategorii drogi gminnej?
Jeśli właścicielem drogi jest gmina, to na niej spoczywa obowiązek utrzymania stanu drogi zgodnie z jej przeznaczeniem, jako na zarządcy tej drogi (art. 19 ust.1 i 2 pkt 4 ustawy z 25.03.1985 o drogach publicznych). Do zarządcy drogi należy m.in.: - utrzymanie nawierzchni, chodników, obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą, - przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i obiektów mostowych, - wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających (art. 20 pkt 4,10,11 ustawy). W świetle przytoczonych wyżej przepisów, gmina ma obowiązek utrzymać nawierzchnię drogi w należytym stanie.
Z tego względu, każdy mieszkaniec naszej gminy, który mieszka zdala od drogi gminnej, życzyłby sobie, żeby Rada Gminy uznała jego drogę wewnętrzną za drogę gminną.
Jednak dotychczas nie ma w tym względzie, żadnych z góry określonych zasad i przejrzystostych reguł oraz jak z dzisiejszych wyjaśnień wynika, stosowania się do obowiązującego prawa.
Wygląda na to, że po Wyborach, będę musiał zająć się sprawą tych 41 odcinków dróg, które Rada Gminy zaliczyła do kategori “drogi gminnej”. Pragnę poznać odpowiedź na pytanie: Kto skierował ten wniosek i czym kierowała się Rada Gminy, podejmując tę Uchwałę?
W tym miejscu pragnę podkreślić, że nie jestem przeciwnikiem przejmowania dróg wewnętrzych przez gminę. Te przejęcia powinny jednak odbywać się zgodnie z prawem, według z góry określonych zasad i w całkowicie przejrzystej procedurze.
zgodnie z prawem przez ciebie nie można remontować dróg - ty nie masz pojęcia ile to trwa regulacje / według ciebie/ a droga psuje się częściej/ dziękujemy ci kochany Strażniku -
OdpowiedzUsuńMój dom, od ponad stu lat, stoi przy drodze wewnętrznej (szerszej miedzy), długości około 600 m, prowadzącej do 5-ciu gospodarstw. Rada Gminy Szerzyny, nie wpadła jednak na pomysł, żeby tej miedzy nadać kryterium drogi gminnej, w zwązku z czym nie ma obowiązku utrzymania tej drogi w stanie przejezdności. A to wiąże się m.in. z tym, że GZGK nie odbiera odpadów komunalnych spod domu. Worki ze śmieciami dowożę taczkami, 350 m do drogi gminnej. Gdybyśmy nawet wystąpili do Rady, o nadanie kryterium “drogi gminnej” to i tak nic z tego, bo nikt z zamieszkujących przy tej miedzy, nie jest członkiem Rady ani administrującej kliki. Natomiast, z pominięciem prawa i zwykłej przyzwoitości, członkom kliki, z publicznej kasy buduje się asfaltowe “dywaniki”, co nie tylko sporo kosztuje ale w znacznej mierze podnosi wartość nieruchomości.
UsuńNie trudno zgadnąć, na kogo będą głosować wyborcy, którzy mieszkają przy tych miedzach uznanych za drogę gminną?
I proszę mi nie imputować, że jestem przeciwnikiem dróg gminnych. Wprost przeciwnie. Zamiast budowy, za 1,5 mln, na grzęzawisku stadionu, trzeba było zainwestować w drogi gminne! W obecnych czasach, droga jest niezbędnym elementem życia.
PANIE Stadion jest ok ..... TYLKO to MA być STADION a nie pospolity ugór......
UsuńTO JEST WIZYTÓWKA naszej i /przyszłej/ WŁADZY .........to jes...t. bryza.
tylko znów gdyby nie było stadionu znów narzekano by że niema stadionu i wkoło macieju
Usuńmieszkam obecnie w Krakowie i jak przypadkowo dowiedziałem się o tej stronie to zdębiałem, Przewróciło się niektórym w głowie. To jest normalne że skąd na wiosce mają być zakłady przemysłowe. od lat każdy kto tylko troczę zna się na sektorach gospodarki to wie że wieś to funkcje rolnicze , na wsi ludzie utrzymują się z rolnictwa - super jeśli przy okazji powstaną zakłady rzemieślnicze np jak jest w żurowej , ale ogólnie zatrudnieni są ludzie w rolnictwie , normalne że my młodzi wyjeżdżamy za praca. Więc nie narzekajcie ludziska , Szkoły , sport funkcjonuje super, Dzieciaki najpiękniejsze lata spędzając w super atmosferze , a później po prostu pójdą w świat . Mniej zajadłości i będzie dobrze.
OdpowiedzUsuń