Za zgodą Wójta Gminy Szerzyny, Grzegorza Gotfryda w pomieszczeniu wynajętym i opłacanym przez Agencję Ubezpieczeniową “Cargo” z Jasła, za miesięczny czynsz w wysokości 76,17 zł + 23% VAT, urzęduje sołtys Szerzyn Władysław Mitoraj oraz Jan Mitoraj, brat Władysława, właściciel założonej w 2001 r. firmy Jan Mitoraj Agent Ubezpieczeniowy. Czy Jan Mitoraj jest niezależnym agentem działającym w wynajętym przez “Cargo” lokalu, czy też przedstawicielem firmy “Cargo”, jak pisze Wójt, nie potrafię powiedzieć?
Tak czy inaczej, w lokalu wynajętym przez “Cargo”, na co dzień urzęduje agent Jan Mitoraj oraz raczej “od święta”, sołtys Szerzyn Władysław Mitoraj. Wójt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy i ile płaci sołtys za podnajęcie lokalu firmie “Cargo” bądź bratu?
Sołtys, jak pisze Wójt Gotfryd, “... jest organem wykonawczym sołectwa za pomocą którego gmina realizuje swoje zadania. Gmina zobowiązana jest do zabezpieczenia możliwości wykonywania przez organ swoich zadań poprzez zapewnienie mu w szczególności odpowiednich warunków lokalowych i materiałów kancelaryjnych?”
Czy “kątem u brata” w lokalu wynajmowanym przez gminę firmie “Cargo” to “odpowiednie warunki lokalowe” dla organu jakim jest sołtys sołectwa Szerzyny?
No cóż, polskim synonimem angielskiego słowa “cargo” jest słowo “ładunek”, “obciążenie”. Tak więc, Agencja Ubezpieczeniowa “Cargo”, zgodnie z nazwą własną, została obciążona sołtysem i jego bratem, na swoje szczęście wyjątkowo niską opłatą za lokal. Który agent ubezpieczeniowy nie chciałby mieć lokalu, w budynku Urzędu Gminy, za mniej niż stówkę na miesiąc. Nie każdy jednak ma za brata sołtysa i wiceprzewodniczącego Rady Gminy w jednej osobie.
Ciekawe ile bracia płacą i jak między siebie dzielą opłaty za energię elektryczną, ogrzewanie, rozmowy telefoniczne i Internet? Jeszcze dziś wyślę do wójta Wniosek o udostępnienie tych informacji.
Być może tak korzystne umowy, niejako z klucza należą się członkom PSL, dawniej znanym pod nazwą ZSL. Taka myśl nasunęła mi się, kiedy przeczytałem treść Umowy na wynajęcie lokalu w budynku Urzędu Gminy Szerzyny, pomiędzy byłym wójtem Kmiecikiem a Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, reprezentowanym przez Bronisława Dutka.
Paragraf 1 brzmi: “Urząd Gminy Szerzyny zobowiązuje się do udostępnienia nieodpłatnie pomieszczenia biurowego w siedzibie Urzędu Gminy, w którym pracownik MODR świadczył będzie usługi doradcze dla rolników z terenu Gminy Szerzyny.”
Z tego co wiem, całe “doradztwo” sprowadza się do słono płatnej usługi polegającej na wypełnieniu formularza o dopłaty obszarowe rozsyłane co roku przez ARiMR.
Gdyby “doradztwo” było bezpłatne lub np. z 50% zniżką, to można by zrozumieć takie warunki umowy. Ale dlaczego udostępniać lokal nieodpłatnie MODR, wojewódzkiej samorządowej jednostce organizacyjnej, posiadającej osobowość prawną, który pobiera za swe usługi opłaty?
Pewnie dlatego, że dyrektorem MODR jest długoletni członek ZSL-PSL, Bronisław Dutka.
“Od 1983 do 1989 pracował w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Limanowej. Następnie przez rok pełnił funkcję naczelnika miasta i gminy Limanowa. W latach 1990–1992 był burmistrzem miasta Limanowa, a od 1992 do 2001 wójtem gminy Limanowa. W 1987 został wiceprezesem zarządu wojewódzkiego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W 1992 wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Pisarzowej.
/źródło: Wikipedia/
Nie tylko Chińczyki ale i Chłopy z ZSL do dziś trzymają się mocno!
Umowę z MODR podpisał były wójt Stanisław Kmiecik. Dlaczego jednak wójt Gotfryd, tej skandalicznej Umowy, do dziś nie rozwiązał?
Pracownik MODR, sołtys Czermnej, Agnieszka Rąpała-Pawluś mogłaby przecież z powodzeniem, za mniejszą “kasę” wypełniać formularze bez pośrednictwa MODR.
Widać, że koalicyjne powiązania PO-PSL w gminie Szerzyny do dziś obowiązują, chociaż na poziomie kraju, od 25 października 2015 r. następują głębokie zmiany.
Kiedy i my, mieszkańcy gminy Szerzyny doczekamy się tych “dobrych zmian”?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz