czwartek, 24 marca 2016

Gdzie można a gdzie nie można spożywać alkoholu?

Listę miejsc w których zabrania się spożywania alkoholu znaleźć możemy w Art. 14 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wbrew powszechnemu przekonaniu artykuł ten nie zabrania spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Art. 14 punkt 2a mówi, że „zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów”.

Czyli teoretycznie spożywanie alkoholu jest możliwe w miejscach publicznych nie będących ulicą, placem, parkiem czy innym miejscem wymienionym w ustawie, choć sama ustawa nie definiuje, żadnej z tych przestrzeni.

Czasami dodatkowe regulacje dotyczące spożycia wprowadzają poszczególne gminy. Mówi o tym Punkt 6.

Poniżej treść całego art. 14, określająca miejsca w których nie można spożywać alkoholu.

Art. 14.
1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:
1) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich;
2) na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;
3) w miejscach i czasie masowych zgromadzeń;
4) w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa;
5) (uchylony)
6) w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.
1a. (uchylony)

2. (uchylony)
2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

3. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w ośrodkach szkoleniowych.
4. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w domach wypoczynkowych.

5. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

6. W innych niewymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

7. Minister właściwy do spraw transportu oraz minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, w drodze rozporządzenia, określą zasady i warunki sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej, w pociągach i samolotach komunikacji międzynarodowej oraz w międzynarodowych portach morskich i lotniczych.

8. Minister właściwy do spraw zagranicznych określi, w drodze rozporządzenia, wypadki i okoliczności, w których, uwzględniając zwyczaje międzynarodowe, dopuszczalne jest podawanie i spożywanie nieznacznej ilości napojów alkoholowych.

Co z powyższego wynika?

Z punktu 2a wynika, że nie można spożywać napojów alkoholowych w punktach sprzedaży, czyli np. sklepie, jeśli nie ma tam miejsca przeznaczonego do ich spożycia.

Nigdzie jednak nie jest napisane, że nie można spożywać alkoholu przed lub za sklepem. Działka prywatna, na której z reguły jest usadowiony sklep, nawet jeśli uznać ją za miejsce publiczne, nie podlega zakazowi w myśl ustawy.

Z punktu 6 wynika, że Rada Gminy może wprowadzić zakaz w innych nie wymienionych miejscach, obiektach lub obszarach.

Wystąpiłem więc do Gminy o Uchwałę w sprawie zakazu spożywania alkoholu w określonych miejscach publicznych. No, i otrzymałem.

Uchwała Nr XVI/133/96, podpisana przez Marka Antasa, zabrania spożywania alkoholu, w ściśle określonych miejscach, na terenie tylko  trzech sołectw: Szerzyny, Ołpiny i Czermna.

W Żurowej i Swoszowej można w zasadzie spożywać napoje alkoholowe wszędzie, z wyjątkiem bliżej nie określonych ulic, placów i parków.

W Szerzynach, Ołpinach i Czermnej nie wolno pić na działkach określonych numerem, wokół szkół, kościołów, domów kultury, budynków OSP, cmentarzy i niektórych odcinkach dróg.
Na przykład: w centrum Czermnej zabroniono spożywanie napojów alkoholowych na parkingu umieszczonym na działce nr 917. Ta działka to niewielki skrawek przy mostku prowadzącym do kościoła.

Link do Uchwały.

Policja bezprawnie, wykorzystując nieznajomość prawa przez obywateli, nakłada mandaty na spożywanie np. piwa przed lub za sklepem posadowionym na prywatnej działce, dlatego podaję poniższą instrukcję.

Jak się zachować, kiedy policjant chce nam wystawić mandat?

1. Włączyć telefon komórkowy i oznajmić, “będę rejestrował naszą rozmowę”.

2. Oddając dowód osobisty poprosić o podanie podstawy prawnej.

3. Po wskazaniu art. 43, który jednoznacznie nawiązuje do art. 14, poinformować, że w artykule tym jest mowa o ulicy, placu i parku, a więc spożywanie napojów alkoholowych na prywatnej działce nie jest zabronione.

Mandatu nie płacić!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz