środa, 10 czerwca 2015

Odpowiedź na pytanie o liczbę uprawnionych wyborców

Dziś, 10 czerwca 2015 otrzymałem odpowiedź na moje pytanie skierowane do Rady Gminy za pośrednictwem Komisji d/s Wyborów, w dniu 4 czerwca 2015.

Oto treść tego pytania.

"W trybie dostępu do informacji publicznej proszę o podanie informacji dotyczącej liczby wyborców uprawnionych do głosowania umieszczonych w spisie wyborców w chwili zakończenia głosowania w sołectwach Ołpiny i Czermna w wyborach na Sołtysa, w dniu 31 maja 2015 oraz podstawy prawnej pominięcia tej informacji w Protokołach z wyników głosowania."

Pani Z. Nigborowicz była uprzejma przesłać mi pismo RG 0020.2.2015 podpisane i jak mniemam zredagowane przez Przewodniczącego d/s Wyborów Krystiana Furmana.



Pan Furman podaje “liczby wyborców uprawnionych do głosowania w spisie wyborców w chwili zakończenia głosowania” (Ołpiny - 1891, Czermna - 1392) nie podając źródła tej informacji.
Źródłem tych informacji z pewnością nie są Protokoły.

W związku z tym wysłałem wniosek o podanie źródła tych informacji.

W trybie dostępu do informacji proszę o podanie źródeł, w oparciu o które opiera Pan wiedzę, że w sołectwie Ołpiny, w chwili zakończenia głosowania było 1891 wyborców uprawnionych do głosowania a w sołectwie Czermna 1392.
Odpowiedź proszę przesłać mailem na adres: tvszerzyny@gmail.com

Mojego pytania o podstawę prawną pominięcia w protokole informacji o liczbie wyborców, Pan Furman albo nie zrozumiał albo udaje głupa.

Pisze: “Podstawa prawna do opracowania protokołów wyników głosowania …” był paragraf 59 Statutów sołectwa Ołpiny i Czermna.

Poniżej treść tego paragrafu w skrócie.

Punkt 1 paragraf 59 Statutu sołectwa stwierdza, że “ObKW sporządza w 2 egz. protokół….”,
Pukt 2 paragraf 59 Statutu sołectwa stwierdza, że “Protokół podpisują …. “,
Punkt 3 paragraf 59 Statutu sołectwa stwierdza, że “Wzór protokołu wyników głosowania określa w drodze Uchwały Komisja Rady Gminy.”

To ta właśnie Komisja, której Przewodniczącym był Pan Krystian Furman, Uchwałą Nr 7/2015 z dnia 21 maja 2015 r. określiła Wzór tego Protokołu, w którym m. in. brak rubryki “Liczba wyborców uprawnionych do głosowania w chwili zakończenia głosowania”.

We wszystkich Protokołach dotyczących wyników głosowania - “Liczbę uprawnionych” podaje się na pierwszym miejscu. Tak było i jest w Protokołach z wyborów Samorządowych czy Prezydenckich.

Dlaczego Komisja podejmując Uchwałę dotyczącą Wzoru Protokołu, nie wzorowała się na protokołach obowiązujących w całym kraju?

Dlaczego Komisja pod przewodnictwem Furmana pominęła tę rubrykę i na pierwszym miejscu Protokołu umieściła - “Komisja otrzymała kart do głosowania”

Ilość otrzymanych kart nie mówi nam o liczbie wyborców uprawnionych do głosowania. Tylko na podstawie “Uprawnionych” możemy określić zarówno frekwencję jak i poparcie dla poszczególnych kandydatów.

Liczba “Uprawnionych” świadczy też o aktualności Spisu wyborców.

W “Uchwalonym” wzorze Protokołu brak także informacji - ilu to kandydatów na członków rady sołeckiej zostało obdarzonych jednym głosem wyborcy, co nie tylko umożliwia ale zachęca do fałszowania wyników. Wyborca miał prawo postawić od 1 do 11 znaków "x".

Tym bardziej, że skład ObKW w Ołpinach (6 osób na 7) to osoby wystawione przez sitwę tych, którzy wygrali Plebiscyt. Komisja d/s Wyborów nie przewidziała także funkcji “męża zaufania” czy liczenia głosów w obecności publiczności.

Stara bolszewicka zasada.
Sitwa wystawia kandydatów, sitwa głosuje, sitwa liczy głosy i sitwa ogłasza wyniki!

1 komentarz:

  1. A Michalski pisze głupoty. Rządzą nami tępi ludzie i stąd te błędy. A inna rzecz, że wyborcy są jeszcze bardziej tępi i na nich głosują

    OdpowiedzUsuń