wtorek, 23 czerwca 2015

Każdy konkurs wzmaga poczucie własnej wartości.

Self-esteem. A cóż to za czort?
Self-esteem to angielskie wyrażenie, który po polsku znaczy - poczucie własnej wartości.

To jest to, czego nam Polakom a zwłaszcza tym mieszkającym w małych miejscowościach bardzo brakuje. Generalnie mówiąc, mamy zbyt niskie poczucie własnej wartości. Pedagogika wstydu jaką serwują nam kolejne rządy z obcego nadania, utrwaliła przekonanie, że jako ludzie i Naród jesteśmy mało warci.

Z tej właśnie gleby wyrasta m.in. postawa, objawiająca się w powiedzeniu - “siedź w kącie a znajdą cię.” Gówno prawda. Żeby zaistnieć nawet w najmniejszym środowisku, wśród koleżanek, kolegów, w klasie, szkole czy we wsi lub miasteczku, nie mówiąc o szerokim świecie, należy mieć odpowiednio wysokie poczucie własnej wartości.

Jak to zrobić?

Jest na to wiele sposobów a jednym z nich to czynne włączenie się w działalność kulturalno-społeczną swojej społeczności poprzez uczestnictwo we wszelkiego rodzaju działaniach, m.in. w konkursach i zawodach.

TG “Sokół” Szerzyny w ramach programu mającego na celu wzmożenie poczucia własnej wartości wśród dzieci i młodzieży będzie organizować różnego rodzaju konkursy. Konkursy śpiewu, tańca, recytatorskie itp. oraz zawody wykazujące różnego rodzaju sprawności fizyczne.

Zaczynamy od próby zorganizowania konkursu piękności  - 
MISS szerzyńskiego “Sokoła” 2015!



Konkurs, jeśli będzie odpowiednia ilość zgłoszeń, odbędzie się w 3 kategoriach: Baby (2-4 latka), Dzierlatka (4-12 lat) oraz Panienka (13-18 lat).

Oto warunki przystąpienia do konkursu.

1 - Zgłoszenia kandydatki może dokonać każdy (członek bliższej i dalszej rodziny, kolega, sąsiedzi lub sama kandydatka) po przesłaniu na tvszerzyny@gmail.com informacji - kto kogo zgłasza oraz na miesiąc przed datą konkursu wpłaceniu na konto “Sokoła” bezzwrotnej opłaty w wysokości 25. - chodzi m. in. o to, żeby uniknąć niewybrednych żartów i zgromadzić fundusze na nagrody.
2 - Zgłaszający ma obowiązek powiadomić kandydatkę a ta, jeśli wyrazi zgodę na udział w konkursie, na podany powyżej adres mailowy przesłać swoją fotografię, wyrażając tym samym zgodę na udział w konkursie i publikację fotografii. Za kandydatki we wszystkich trzech kategoriach zgodę na udział w konkursie wyrażają także rodzice lub opiekunowie prawni jeśli zgłoszenia dokonała osoba nie będąca opiekunem, np. kolega lub ciotka.
3 - Kandydatki oceniać będzie Jury Konkursu oraz publiczność poprzez “polubienia” na portalu społecznościowym TG “Sokół” Szerzyny.  
4 - Z funduszu zgromadzonego w ramach “wpisowego” będą ufundowane nagrody.

Proszę Państwa. Wiadomo, że w każdej kategorii pierwsze miejsce uzyska tylko jedna osoba. Ale nie o to tu chodzi! W tym konkursie zwycięża każdy kto zgłosi kandydatkę i każda kandydatka, która zgodzi się na udział w konkursie. Oba te akty są oznaką wzmożenia poczucia własnej wartości u dziecka czy koleżanki a zgoda kandydatki poczuciem własnej wartości.

Poczucie własnej wartości dziecka lub siebie samego należy troskliwie rozwijać od najmłodszych lat. Jeśli ojciec czy matka nie uważają, że ich córeczka jest najpiękniejszą istotą na świecie, jeśli chłopak nie uważa “swojej dziewczyny” za cudo objawione, jeśli sama dziewczyna czy dziewczynka nie ma przekonania, że jest najpiękniejszą na świecie - to jak tu mówić o poczuciu własnej wartości. Ktoś kto nie potrafi cenić siebie samego, nie potrafi także docenić innego człowieka.

Każdy z nas jest stworzony na wzór i podobieństwo Boga, każdy jest więc PIĘKNY. Dajmy temu wyraz, zgłaszając nasze piękne dziewczynki do konkursu!

Wkrótce zobaczymy, gdzie w gminie Szerzyny, są piękne dziewczyny!

Nie zwlekaj! Zgłoś do konkursu MISS "Sokoła" 2015 swoją córeczkę, koleżankę bądź sympatię! Podnieś ich poczucie własnej wartości. 
Daj Jej szansę otworzenia się na życie i świat!

2 komentarze:

  1. No nieźle! Nasz „Prawy i Sprawiedliwy Sokół" czyli Pan Michalski uczynił niebywały skok do przodu. Co do konkursu MISS "Sokoła"2015 zdanie mam asekuracyjno-zachowawcze znając wielkość dewotyzmu Naszego środowiska, ale co do diagnozy głównej przyczyny postaw społecznych zgadzam się. Nie jest też w tym absolutnym nowatorem, ja już znacznie wcześniej na forum zbiorowym, określiłem zbiór pewnych naszych zachowań społecznych jako "ZBIOROWY KOMPLEKS NIŻSZOSCI".
    W Zakopanym to pieknie, w Krakowie to kulturalnie, w Pacanowie mają Koziołka Matołka, a "U NOS" bida, brzydko, nyndza i do gorcka ni ma co włożyć!!! Nie zgadzam się z atawistyczną polityczną diagnozą Pana M co do genezy takich postaw - jakoby obecna władza, wiadomego pochodzenia, tą postawę wytworzyła. Pochodzenie takich postaw jest znacznie starsze, wynikłe z faktu uzyskiwania większych korzyści z tworzenia postawy wiecznie pokrzywdzonej, ukrywania dochodów w celu ochrony przed wszechobecną zawistnością i brakiem kształtowania przez system szkolnictwa i władzę wartości jednostki. Tak to do dziś pokutuje pańszczyzna, copkowanie, komuchowatość i społeczna bierność. "Bło co ludzie płowiedzo!"

    OdpowiedzUsuń
  2. W jaki niby sposób konkurs piękności dla dziewczynek ma podnieść jej poczucie wartości? Chyba myli pan poczucie wartości z poczuciem próżności! W mediach od kilku lat słyszy się głosy ostro krytykujące konkursy typu mała Miss, za wzniecanie niezdrowej rywalizacji, za seksualizację dzieci czy za to, że są pożywką dla potencjalnych pedofilów. Nigdy nie słyszałam, żeby jakikolwiek psycholog dziecięcy twierdził, że mają one pozytywne skutki dla rozwoju dziecka. Olimpiady, zawody sportowe - tak! Ale nie konkursy piękności dla kilkulatek! Nie podoba mi się ten pomysł. Iwona Zielińska
    http://www.edziecko.pl/rodzice/1,102740,11606678,Male_miss_pieknosci___zwyciezczynie_czy_ofiary_.html

    OdpowiedzUsuń