środa, 3 lutego 2016

Założycielski przekręt “Samorządnych” i “Sprawiedliwych”? cz.1

Czytając uzasadnienie Rady Gminy odrzucające, 13 głosami “przeciw, Petycję dotyczącą video rejestracji przebieg posiedzeń Sesji i Komisji Rady Gminy, obawiam się, że nawet przy dobrej woli, o co radnych trudno posądzać, nie są oni w stanie podjąć czynności kontrolnych związanych z “założycielskim przekrętem” dotyczącym finansowania materiałów wyborczych Komitetów Wyborczych Wyborców “Samorządni Gminy Szerzyny” i “Sprawiedliwa Gmina Szerzyny”.

Tak więc, nie pozostaje mi nic innego, jak samemu zabrać się do roboty.

Sprawa finansowania materiałów wyborczych gminnych KWW, na pierwszy “rzut oka” wydaje się mało ważna, gdyby nie to, że te same przepisy prawa, zawarte w Kodeksie Wyborczym obowiązują duże partie, prowadzące agitacje na terenie całego kraju, gdzie idzie o kasę liczoną w milionach  jak i małe KWW gdzie mówimy o wydatkach rzędu kilkuset lub kilku tysięcy zł.

Prawo jednak jest jedno i działa bezwzględnie, o czym świadczy fakt, że nawet w wypadku kiedy mały komitet nie gromadził funduszy i nie wydał ani złotówki na agitację wyborczą jest zobowiązany złożyć finansowe  sprawozdanie Komisarzowi Wyborczemu.



PRZEPISY KARNE to tytuł Działu IX Kodeksu Wyborczego a w nim mamy i takie paragrafy:

Art. 496. [brak oznaczeń komitetu wyborczego w materiałach] Kto, w związku z wyborami, nie umieszcza w materiałach wyborczych wyraźnego oznaczenia komitetu wyborczego od którego pochodzą – podlega karze grzywny.

Art. 499. [nielegalna agitacja wyborcza] Kto, w związku z wyborami, bez pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego prowadzi agitację wyborczą – podlega karze grzywny albo aresztu.

Art. 506. [nielegalne przysporzenia i wydatki] Kto, w związku z wyborami:
1) pozyskuje środki finansowe lub wartości niepieniężne na rzecz komitetu wyborczego lub wydatkuje środki finansowe komitetu wyborczego na cele inne niż związane z wyborami,
– podlega grzywnie od 1000 do 100000 złotych.


Popatrzmy na materiały wyborcze KWW “Samorządnych” i “Sprawiedliwych” przez treść trzech powyższych artykułów.

W świetle Art.496 na materiale wyborczym KWW “Samorządni Gminy Szerzyny” winien być umieszczony napis - Materiał sfinansowany ze środków KWW “Samorządni Gminy Szerzyny lub jeśli był współfinansowany przez KW PSL - Materiał sfinansowany ze środków KWW “Samorządni Gminy Szerzyny oraz KW PSL.

W zamian za to, na 16 stronie, pod nazwiskami kandydatów PSL-u do Rady Powiatu, Romana Gabryela, Renaty Górka, Agnieszki Rapała-Pawluś i do Sejmiku, dr Stanisława Sorysa widnieje napis - KWW Samorządni Gminy Szerzyny.

Istnieją dwa wytłumaczenia tej sytuacji, oba niezgodne z prawem.

Pierwsze, że nazwiska kandydatów PSL-u, wydawca umieścił w broszurze, bez ich wiedzy i zgody (Art.499). O ile KW PSL i dr Sorys mógł tego nie wiedzieć, to kandydaci do Rady Powiatu, tak się tłumaczyć nie mogą, gdyż materiał był, za pośrednictwem poczty wysyłany do wszystkich mieszkańców gminy.

Drugie, mało prawdopodobne, to takie, że KW PSL współfinansował materiał wyborczy KW Samorządni Gminy Szerzyny”, choć brak stosownej informacji (Art.496).

Materiał wyborczy KWW Samorządni podpada także pod Art.506 - “Kto w związku z wyborami:  1) pozyskuje ...wartości niepieniężne na rzecz komitetu wyborczego …” itd.

Na stronie 15 materiału wyborczego “Samorządnych” jest napis: “Opracowane przez Urząd Gminy Szerzyny”, a więc wydawca przyznaje, że pozyskał na rzecz KWW “wartość niepieniężną” jaką jest opracowanie materiału wyborczego przez Urząd Gminy Szerzyny. Poświadcza to także okładka broszury, na której poza herbem widnieje napis “Gmina Szerzyny” a tytuł to “Sprawozdanie z działalności samorządu 2010-2014”.

Mogło też być tak, że Urząd Gminy wydał “Sprawozdanie” do którego dołączono agitkę KWW “Samorządni” i KW PSL. Moje wątpliwości rozwiał jednak ówczesny Wójt i kandydat na wójta Stanisław Kmiecik, kiedy na moje pytanie dotyczące broszury odpowiedział, że Urząd Gminy nie był  wydawcą tego materiału.

Stanisław Kmiecik, kandydat na wójta przegrał wybory ale z 10 z 20 osób wymienionych w tej agitce, uzyskało mandat, 8 w 15-to osobowej Radzie Gminy (Ryba Ewa, Kołek Tadeusz, Wójcik Marian, Górski Piotr, Biernacki Władysław, Szwandrok Wiesław, Pikusa Janina, Pancerz Elżbieta), Roman Gabryel w Radzie Powiatu i Stanisław Sorys w Sejmiku Województwa Małopolskiego.

(część druga nastąpi)    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz