poniedziałek, 15 lutego 2016

Do czego potrzebna jest Wójtowi Społeczna Rada?

Odpowiedź na wniosek skierowany do Przedstawiciela Wojewody w Radzie Społecznej przy SP ZOZ w Szerzynach.

“W nawiązaniu do Pana wniosku wyjaśniam, co następuje:
Nie  dysponuję żadnymi skanami sprawozdań z posiedzeń Rady Społecznej przy SP ZOZ, w których uczestniczę, jako przedstawiciel Wojewody Małopolskiego. Nie mam w zwyczaju gromadzenia niepotrzebnych dokumentów z posiedzeń gremium, w którym uczestniczę i biorę aktywny udział. W związku z powyższym nie mogę Panu udostępnić tych dokumentów.
Pragnę Pana także poinformować, że żaden przepis prawa nie nakłada na przedstawicieli wojewodów w radach społecznych prawnego obowiązku przesyłania informacji na temat działania placówki leczniczej. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi z Wydziałem Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, przedstawiciele Wojewody Małopolskiego są zobowiązani do informowania Wojewody Małopolskiego jedynie w sytuacji zagrożenia udzielania świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców, złej kondycji finansowej podmiotu leczniczego lub też podejmowanych działań zmierzających do likwidacji placówki. W związku z powyższym w przypadku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szerzynach nie zachodzi żadna wskazana wyżej okoliczność, która by powodowała konieczność informowania Wojewody Małopolskiego. W tym okolicznościach nie przesyłałem informacji na temat SP ZOZ w 2015 roku.
                                                                                                   Kazimierz Dyląg”

Odpowiedź Kazimierza Dyląga, Przedstawiciela Wojewody Małopolskiego, członka Rady Społecznej SP ZOZ w Szerzynach, że nie składał Wojewodzie sprawozdań z działalności SP ZOZ, gdyż nie nie było uzasadnionych powodów, skłoniła mnie do zwrócenia się do Przewodniczącego Społecznej Rady Grzegorza Gotfryda o Protokoły z wszystkich posiedzeń Społecznej Rady SP ZOZ w Szerzynach w 2015 r.

Okazało się, że były tylko 3 posiedzenia: I - 8/04/2015, II - 15/04/2015, III - 28/05/2015 r. Wszystkie trzy, wbrew temu co pisze Dyląg, były związane ze złą kondycją finansową, zagrożeniem udzielania świadczeń zdrowotnych oraz podejmowaniem działań zmierzających do likwidacji placówki” poprzez: ograniczenie blisko o połowę liczby pacjentów, zmniejszenie wynagrodzeń personelu i zmuszenie dyrektora SP ZOZ, lek.med. Pawła Hałuchy do przyjęcia wypowiedzenia, po to, by na miejsce lekarza przyjąć usuniętego od władzy polityka, byłego jasielskiego starostę, Adama Kmiecika.

Zacznijmy od składu osobowego tej powołanej Uchwałą Rady Gminy Szerzyny, dnia 27 marca 2015 r. Rady Społecznej przy SP ZOZ w Szerzynach.



Przewodniczącym tej Rady jest sam Wójt Szerzyn, Grzegorz Gotfryd, pięciu z 6 członków Społecznej Rady, to członkowie Rady Gminy Szerzyny (Władysław Mitoraj, Piotr Górski, Elżbieta Pancerz, Stanisława Ryba, Andrzej Ciombor), w znacznej większości wspierających Wójta, a 6-tym, Kazimierz Dyląg, kandydat na Radnego Gminy z listy KWW “Sprawiedliwa Gmina Szerzyny” z której kandydował Gotfryd.

Na pierwsze posiedzenie Społecznej Rady, na którym to doszło do “usunięcia” dyrektora Hałucha, nie przybyła Przewodnicząca Rady Gminy, Stanisława Ryba, która to posiedzenie zwołała.

Drugi punkt porządku obrad I Posiedzenia przewidywał “Wprowadzenie ewentualnych zmian w porządku obrad”.  Dyrektor Hałucha zaproponował wprowadzenie dwóch punktów:
1. wyrażenie opinii dotyczącej sprawozdania finansowego za 2014 r. oraz
2. wyrażenia opinii dotyczącej planu finansowego na rok 2015 r.

Dla Przewodniczącego Gotfryda propozycja ta była “dużym zaskoczeniem”. Nic dziwnego, posiedzenie zostało zwołane przez Wójta po to, żeby “usunąć” dyrektora. Zaproponował więc przesuniecie tych punktów na następne posiedzenia, po czym propozycję dyrektora poddano pod głosowanie.

Zaskoczenia nie było, wszyscy członkowie Rady w liczbie 6, głosowało przeciw wprowadzeniu zmian w porządku obrad, zaproponowanych przez Dyrektora SP ZOZ.

Po czym, Przewodniczący Gotfryd zaproponował wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego sprawy wyrażenie przez Społeczną Radę opinii dotyczącej zmiany warunków umowy Dyrektora SP ZOZ w Szerzynach w zakresie wynagrodzenia.
Chociaż umowa o pracę z dyrektorem, była zawarta na czas określony i kończyła się 31 lipca 2018 r. a takiego punktu nie było w porządku obrad, propozycja Przewodniczącego Gotfryda nikogo, pewnie z wyjątkiem samego dyrektora, nie zaskoczyła.

Za” wprowadzeniem tego punktu zagłosowali wszyscy, z wyjątkiem nieobecnej Stanisławy Ryba. Teraz, nie Dyrektor Hałucha a Przewodniczący Gotfryd przystąpił do przedstawiania sytuacji finansowej SP ZOZ.
No, a sytuacja jest kiepska, od czasu powstania konkurencyjnej spółki Cardea, utworzonej przez byłego dyrektora SP ZOZ w Szerzynach, lek. Marka Kuca i lek. pediatry Barbary Malina. Połowa pacjentów "poszła" do Żurowej za Maliną i Kuca. Do tego wszystkiego przyczynił się, poza wujkiem Kmiecikiem, wówczas Wójtem, także Grzegorz Gotfryd, wówczas Przewodniczący Rady Gminy Szerzyny.

Przewodniczący Gotfryd zaproponował obniżenie Dyrektorowi rocznego wynagrodzenia o około 24 tys. zł. “za porozumieniem stron”, na co Dyrektor lek. Hałucha nie wyraził zgody.

Przewodniczący Gotfryd zarządził więc głosowanie. 5 radnych było “za zmianą umowy”, 1 radny się wstrzymał, po czym, w związku z opinią członków Społecznej Rady w zakresie zmiany umowy, Przewodniczący przedłożył Dyrektorowi wypowiedzenie, które Dyrektor podpisał.

Tu widać jak na dłoni, po co są tworzone przez Wójta, społeczne rady.

Społeczna Rada przy SP ZOZ odbyła jeszcze dwa posiedzenia w 2015 r., ostatnie 28 maja 2015 r. i od tego czasu posiedzeń nie miała.
Opinia Rady nie była potrzebna ani przy dezorganizacji konkursu ani przy podpisywaniu umowy z nie posiadającym kwalifikacji, partyjnym “kolesiem” z Jasła.

Należy podejrzewać, że Protokoły nie oddają w pełni tego, jak te posiedzenia przebiegały, tym bardziej, że decyzje były podejmowane poza salą posiedzeń, ale warto przeczytać i zapoznać się z nimi z uwagi na "cyferki" i nazwiska.

Link do Protokołu Nr 1 z 8 kwietnia 2015 r.

Link do Protokołu Nr 2 z 15 kwietnia 2015 r.

Link do Protokołu Nr 3 z 28 maja 2015 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz