poniedziałek, 25 stycznia 2016

Nie bój-ta się wójta!

Jak odwołać wójta?


Poniżej podaję opis procedury przeprowadzenia Referendum w celu odwołania wójta, na wniosek mieszkańców, bo na naszą Radę Gminy, relikt koalicji PO-PSL, nie ma co liczyć.


Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta na wniosek mieszkańców ma prawo wystąpić:
• grupa 5 osób posiadających prawo wybierania rady danej gminy,
• statutowa struktura terenowa partii politycznej działającej w gminie, (np. PiS)
• organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy. (np. "Sokół)
O powstaniu takiej inicjatywy należy powiadomić wójta oraz komisarza wyborczego. Inicjator referendum powinien też podać do wiadomości mieszkańców gminy, na swój koszt, w sposób zwyczajowo w niej przyjęty, informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum oraz o przyczynach uzasadniających odwołanie wójta.
W ciągu 60 dni od powiadomienia wójta należy zebrać podpisy mieszkańców popierających tą inicjatywę. Aby referendum mogło zostać zorganizowane, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania.

Podpisy zbiera się na kartach zawierających:
• informacje o przedmiocie zamierzonego referendum oraz o tym, że poparcia nie można wycofać,
• nazwiska i imiona członków grupy inicjatywnej oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania pełnomocnika – jeżeli inicjatorem referendum jest grupa obywateli,
• nazwę i adres siedziby statutowej struktury terenowej partii politycznej lub organizacji społecznej oraz imię, nazwisko i adres zamieszkania pełnomocnika – jeżeli inicjatorem referendum jest partia polityczna lub organizacja społeczna.
Mieszkaniec gminy popierający wniosek o przeprowadzenie referendum powinien podać na karcie nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL oraz potwierdzić te dane własnoręcznym podpisem.
Po zebraniu podpisów inicjator referendum powinien przekazać komisarzowi wyborczemu wniosek o przeprowadzenie referendum wraz z kartami zawierającymi podpisy osób popierających tą inicjatywę i informacją o spełnieniu obowiązku poinformowania mieszkańców o planowanym głosowaniu.
Wniosku takiego nie można złożyć:
• przed upływem 10 miesięcy od wyboru wójta,
• później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem kadencji,
• przed upływem 10 miesięcy od poprzedniego referendum.
Komisarz wyborczy w ciągu 30 dni od złożenia wniosku ma obowiązek wydać postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku (gdy zawiera on niedające się usunąć uchybienia: inicjator referendum nie wywiązał się z obowiązku poinformowania mieszkańców o planowanym referendum lub zebrano prawidłowo niewystarczającą liczbę podpisów i minął już termin na ich zebranie). W przypadku drobniejszych uchybień komisarz powinien zwrócić wniosek, nakazując ich usunięcie w terminie 14 dni.
Kiedy dojdzie do odwołania.
O terminie referendum decyduje komisarz wyborczy w postanowieniu o jego przeprowadzeniu. Głosowanie powinno odbyć się w dzień wolny od pracy w ciągu 50 dni od opublikowania postanowienia komisarza o przeprowadzeniu głosowania w wojewódzkim dzienniku urzędowym albo uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego, uwzględniającego skargę na decyzję komisarza o odrzuceniu wniosku mieszkańców w sprawie referendum lub niedotrzymaniu terminu na rozpatrzenie wniosku.
Referendum jest ważne, jeżeli do urn poszło co najmniej 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach, w których wybierano wójta. Wójt zostanie odwołany, gdy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż przeciw.
Wygaśnięcie mandatu wójta oznacza też odwołanie jego zastępców. Do czasu nowych wyborów obowiązki wójta pełni osoba wyznaczona przez premiera. Premier powinien też niezwłocznie zarządzić wybory przedterminowe.
Proszę Państwa, najwyższy czas, żeby poważnie zastanowić się nad usunięciem Grzegorza Gotfryda z funkcji wójta Gminy Szerzyny. GG nie skorzystał z danej mu szansy, żeby zachowywać się przyzwoicie.
Nie dotrzymuje składanych obietnic. Obiecywał, że działania Wójta i Rady będą transparentne, że zainstaluje kamery, transmitujące na żywo i rejestrujące przebieg obrad na Sesjach Rady Gminy oraz  posiedzeniach Komisji. Zamiast wprowadzenia video-konferencji, wprowadził za pośrednictwem swych przydupasów, cenzurę na treść Protokołów.
Do pracy w Jednostkach organizacyjnych gminy przyjmuje swoich kolesi.
Wraz z ojcem chrzestnym “Jo nie wiedzioł”, doprowadził do tego, że z ośrodków zdrowia, zrezygnowało, lubiane i zamieszkujące w Ołpinach, małżeństwo lekarzy, Państwo Barbara i Tomasz Malina a dyrektorem SP ZOZ uczynił kolesia z PO, byłego starostę jasielskiego Kmiecika. Dr Barbara Malina jest specjalistą w zakresie pediatrii. Rodzice z dziećmi jeżdżą teraz do Żurowej a dyrektorem SP ZOZ, z umową na 6 lat, na pół etatu za 5 tys. zł miesięcznie, koleś z PO z zamiłowania pszczelarz.
Podobnie jeśli idzie o dyrektora Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej - Józefa Biela, podobno byłego wójta Gromnika.
GG ma “dobre przeszkolenie”. Karierę partyjno-urzędniczą rozpoczął pod okiem Aleksandra Grada, geodeta z Pleśnej, ten co zarabiał w Tauron Polska Energia, 120 tys. miesięcznie. Kontynuował jako ulubieniec Ryszarda Ścigały, Prezydenta Tarnowa oskarżonego o korupcję .
Tak więc, zanim GG doprowadzi do bankructwa gminy, należy go czym prędzej odwołać.    
Jakie są szanse?
W wyborach samorządowych 2014 r. uprawnionych do głosowania było 6,400 osób.
10% uprawnionych do głosowania to - 640 osób. Tyle trzeba podpisów.
W wyborach 2014 r. brało udział 3,303 uprawnionych do głosowania.
Do referendum ma pójść tych, którzy brali udział w wyborach samorządowych 2014 r. czyli 1.983 osób uprawnionych do głosowania w pięciu sołectwach.
Wójt zostanie odwołany, jeśli więcej (co najmniej o 1 osobę) niż połowa będzie za odwołaniem.
Warto spróbować, zanim GG, złogami PO-PSL nie obsadzi na 6 lat wszystkich stanowisk i nie zadłuży gminy, po 10-te pokolenie, budując nikomu nie potrzebne stadiony i trybuny.
Szanse są duże.


.


3 komentarze:

  1. 3/5 z 3303 osób jeżeli sie nie myle to 1981,8 (1982) tyle osób powinno zaglosowac przeciw Panu GG, a nie jak wyzej napisane 661.
    "marian"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za zwrócenie uwagi na pomyłkę. 661 to 1/5 a nie 3/5 z 3303. W referendum musi wziąć udział co najmniej 1982 osób. Przy tej frekwencji (1982) do usunięcia wójta potrzeba 992 głosy za usunięciem.

      Usuń
  2. Życzę powodzenia w zbieraniu podpisów, z tego co widzę to nawet 100 podpisów się nie uda żebrać - z prostego powodu każdy się będzie bał że jeśli się nie uda odwołać GG, to ci co podpiszą będą z każdej strony szykanowani przez różne inspekcje z urzędu. I d... blada. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń