10 lutego 2016 r. w trybie dostępu do informacji publicznej, zwróciłem się do Dyrektora GZGK w Szerzynach z 6 pytaniami dotyczącymi skarg mieszkańców na zbyt wysokie wskazania liczników zużycia wody.
23 lutego 2016 r. otrzymałem mailem odpowiedź na pytania.
/w tekst odpowiedzi “wkleiłem” pytania/
W nawiązaniu do Pana wniosku z dnia 10.02. 2016. uprzejmie informuje a jednocześnie udzielam informacji na zadane pytania:
1. Ile pisemnych i ustnych skarg na zawyżone wskazania wodomierzy otrzymał Pan od mieszkańców, od czasu objęcia stanowiska dyrektora GZGK w Szerzynach?
Ad.1. Od dnia objęcia funkcji Dyrektora Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej wpłynęły 3 wnioski dotyczące uwag do wskazań wodomierzy, co wiązało się z natychmiastową reakcją ze strony Zakładu. Wysłani pracownicy, dokonali sprawdzenia wodomierzy/zakładając drugi na tej samej linii/ Jeżeli nie stwierdzono różnicy w przepływie wody, pozostawiano dotychczasowy, natomiast jeżeli właściciel budynku domagał się założenia nowego to wymieniano na nowy.
2. Czy i jakie rodzaju działania podjął Pan celem zbadania przyczyny skarg?
Ad.2. Jak wspomniano wyżej, podejmowano natychmiastową reakcje ze strony Zakładu celem określenia przyczyn ewentualnych nieprawidłowości.
3. Czy przy ujęciu wody jest zainstalowany wodomierz i czy jego wskazanie są zgodne z sumą wskazań wodomierzy odbiorców?
Ad.3. Wodomierze są zainstalowane przy ujęciach wody—natomiast występują rozbieżności /stan licznika przy ujęciu z sumowanym stanem odbiorców/. Różnica spowodowana jest tym, że niektórzy odbiorcy nie posiadają wodomierzy tylko korzystają z przysługującego im ryczałtu. Występują również straty wynikające z nieszczelności sieci która jest mocno zdekapitalizowana i nie modernizowana w ciągu ostatnich kilkunastu lat.
4. Jak często i kiedy ostatnio sieć rozprowadzania wody była płukana?
Ad.4. Woda z sieci wodociągowej jest pod ścisłym nadzorem Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, która dokonuje badań pod względem jakości i przydatności jej do spożycia. Również akredytowana jednostka, z którą mamy zawartą umowę dokonuje nadzoru i badań wody. Jeżeli woda spełnia warunki i normy przydatności do spożycia, sieć wodociągowa nie wymaga płukania. Nie mniej jednak nastąpiło płukanie sieci w Sołectwie Żurowa w miesiącu styczniu 2016r. Jednocześnie informuje, że przy wykonywaniu nowych przyłączy, dokonujemy płukania wykonanego odcinka.
5. Czy były płukane wodomierze odbiorców, którzy zgłaszali nadmierne zużycie wody?
Ad.5 Jeżeli korzystający z wodociągu zgłasza usterkę na wodomierzu , to pracownicy dokonują nie tylko płukania/przepływu wody/ ale jeżeli istnieje podejrzenie wadliwego działania—dokonują jego wymiany.
6. Czy przed poszczególnymi jedno-strumieniowymi mokro-bieżnymi wodomierzami są zainstalowane filtry?
Ad.6. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej na istniejącym wodociągu nie posiada wodomierzy mokro-bieżnych, natomiast przy sucho bieżnych które posiadamy,jest zainstalowane przez producenta sito, które ma za zadanie, wyłapywanie ewentualnych zanieczyszczeń. Jeżeli mowa o montowaniu filtrów to na dzień dzisiejszy nie stanowi to wymogu. Z obowiązku montowania filtra, korzysta się, jeżeli mętność wody przekracza granice normy.
Jednocześnie informujemy, że w roku 2015 został przygotowany i zatwierdzony przez Wójta Gminy Szerzyny, harmonogram modernizacji sieci wodociągowej. W obecnym roku zostaną zakupione i zamontowane wodomierze - dostosowane do zdalnego odczytywania danych. W następnym etapie dokonamy zakupu układu sterowania, pozwalającego na monitorowanie sieci, co wpłynie na zmniejszenie kosztów zarządzania siecią i bieżący monitoring np. niekontrolowanych rozbiorów wody lub rozszczelniania sieci.
Z poważaniem Józef Biel
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz