niedziela, 4 grudnia 2016

D jak donosiciel!

To, że "nasz" wójt, Grzegorz Gotfryd donosi na mieszkańców wiadomo od dawna. Nie mam tu na myśli uzasadnionych zawiadomień policji o aktach np. wandalizmu. Chodzi o nieuzasadnione lub wręcz “wyssane z brudnego palca” donosy.

Tego rodzaju donosem, było telefoniczne powiadomienie policji o rzekomym niewłaściwym zachowaniu Alfreda Strugały, w sekretariacie Urzędu Gminy. Strugała został uniewinniony. O tym, co Gotfryd nawymyślał składając przed sądem zeznania, poinformowany o karze jaka grozi za fałszywe zeznania, innym razem.

Tym razem, o donosach na mieszkańców, którzy dopuszczają się drobnych wykroczeń drogowych. Jeden taki donos, został złożony na mnie.
W sierpniu tego roku zostałem wezwany na policję do Tuchowa z powodu zawiadomienia złożonego przez Gotfryda, że zaparkowałem samochód za blisko przejścia dla pieszych i po niewłaściwej stronie drogi, naprzeciw szkoły. Sprawę opiszę wtedy, kiedy zostanie umorzona lub skierowana do sądu.

W tym wpisie chodzi o coś innego, choć związanego z donosami Wójta. Wiadomo, że policja ostatnio wypisuje mandaty na potęgę.

Jak każdy doskonale wie, codziennie wielokrotnie mieszkańcy naszej gminy, parkują samochody przed szkołą w Szerzynach, nie po prawej a po lewej stronie drogi. Nie wynika to, z chęci łamania przepisów ruchu drogowego, wręcz przeciwnie.

W godzinach urzędowania, na drodze w kierunku Swoszowej, po stronie szkoły jest zaparkowanych wiele samochodów. Parkują tam przede wszystkim rodzice dowożący i odbierający dzieci, nauczyciele, osoby udające się do gabinetu na zabiegi terapeutyczne oraz osoby załatwiające sprawy w urzędzie.

Z tego względu, że droga po stronie szkoły ciągle jest zastawiona sznurem samochodów, mało kto decyduje się parkować po stronie Urzędu Gminy.

Powód jest oczywisty. Z dzieckiem lepiej nie przechodzić przez jezdnię, pacjentowi udającemu się do gabinetu łatwiej wyjść z samochodu po stronie szkoły. Ponadto, to ważna przyczyna, parkując po stronie Urzędu, utrudniałoby się ruch, zawężając przejazd w obu kierunkach.

Z tego względu, każdy kto jedzie z kierunku północy, od Swoszowej lub  Czermnej, w celu odebrania dziecka ze szkoły, zatrzyma się raczej po lewej stronie drogi.

Tak więc, zaparkowanie po lewej stronie drogi, mimo że stanowi  wykroczenie, jest nie tylko częste  ale uzasadnione. Uzasadnieniem jest wzgląd na bezpieczeństwo dzieci czy starszych, chorych osób. Pewnie, z tego powodu, policja często “przymyka” na to oczy. No, chyba, że Wójt złoży donos.

Dlatego, chcąc się dowiedzieć czy Gotfryd wprowadza nowe porządki, nawiązujące do ORMO-wskiej tradycji, czy to rodzaj “zemsty szpiega” z jego strony, zwróciłem się do Wójta z wnioskiem o udostępnienie informacji w zakresie:
ilości zgłoszonych zawiadomień Policji ​o możliwości popełnienia wykroczenia, złożonych przez Wójta Gminy Szerzyny​, dotyczących naruszenia przepisów Kodeksu ruchu drogowego, w oparciu o zapisy kamer monitoringu zainstalowanych w poszczególnych sołectwach, w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 20 listopada 2016 r.​”

W odpowiedzi otrzymałem następujące pismo:

Poniżej moja odpowiedź:

Grzegorz Gotfryd
Urząd Gminy Szerzyny
38­246 Szerzyny 521

    W odpowiedzi na pismo OP.1431.76.15.2016 z dnia 2 grudnia 2016 r. będące odpowiedzią na wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie dotyczącym ilości zawiadomień policji złożonych przez Wójta Gminy Szerzyny w okresie od 1 stycznia 2015 r. do dnia 20 listopada 2016 r., pragnę zauważyć, że odnośnie punktu:
  1. jest Pan w tzw. “mylnym błędzie”. W okresie poprzedzającym datę 15 lipca 2015 r. na budynku szkoły w Szerzynach funkcjonował monitoring zainstalowany jeszcze za czasów poprzedniego Wójta. W lutym 2015 r., po podłożeniu przez NN (nieznanych) do dziś sprawców ognia na mojej posesji i otrzymania anonimu grożącego mi ponownym, tym razem skutecznym  podpaleniem domu, wystąpiłem z ustnym wnioskiem o zabezpieczenie nagrania z monitoringu. Tak więc, mój wniosek nie tylko w tym względzie jest jak najbardziej zasadny.
  2. Nie polega na prawdzie, że nikt nie ogląda nagrań, gdyż monitory kamer umieszczonych na budynku szkoły, znajdują się w sekretariacie szkoły i każdy kto przebywa w sekretariacie może obserwować to co się dzieje na drodze pomiędzy szkołą i budynkiem Urzędu Gminy. Co z tego, że mój wniosek z lutego 2015 r. o zabezpieczenie nagrania został przez Wójta zabezpieczony, skoro policja, z bliżej nieokreślonych powodów, nie była w stanie go odczytać?
  3. Uprzejmie proszę podać podstawę prawną w oparciu o którą, Wójt pełni funkcję pośrednika między anonimowymi donosicielami a policją. Pozwolę sobie przypomnieć Wójtowi, że art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. stanowi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. A skoro tak ochoczo podjął się Pan tej roli, to powinien Pan prowadzić rejestr donosów. W przeciwnym wypadku, będę zmuszony wystąpić z ponownym wnioskiem do policji, która odnotowywuje tego rodzaju zgłoszenia. Wygląda na to, że Wójt jest osobą mało spostrzegawczą lub wyjątkowo stronniczą, skoro “dbając o ład i porządek na terenie gminy oraz bezpieczeństwo jej mieszkańców” oraz składając  “zawiadomienia o podejrzenia popełnienia wykroczeń, w tym drogowych, które zostały ujawnione przez mieszkańców”, nie zauważył tego co każdy, każdego dnia może bez trudu stwierdzić, że na odcinku drogi obserwowanym przez kamery, pomiędzy Urzędem a szkołą, codziennie, wielokrotnie naruszane są przepisy ruchu drogowego dotyczące nie tylko niewłaściwego parkowania po stronie szkoły a także lekceważenia przepisu dotyczącego znaku Stop, po stronie Urzędu. Dlatego, niniejszym wnoszę o to, żeby od dziś, Wójt  jeśli ma do tego prawo, zabezpieczał każdą kolejną “pętlę” z nagrań i przekazywał materiały z tych nagrań policji, celem przeglądu i wymierzenia stosownych mandatów. Tylko wówczas będzie można mówić o tym, że Wójt “dba o ład i porządek”. W przeciwnym razie, będziemy mieli do czynienia z uzasadnionym podejrzeniem, że zawiadomienia policji, składane przez Wójta, dotyczące drobnych wykroczeń drogowych są formą osobistych porachunków.

Ponadto, niniejszym domagam się wydania stosownej Decyzji w  odpowiedzi na mój wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie dotyczącym ilości zawiadomień policji złożonych przez Wójta Gminy Szerzyny w okresie od 1 stycznia 2015 r. do dnia 20 listopada 2016 r., w przeciwnym razie sprawę skieruję na drogę sądową.

Z poważaniem,
Lech Michalski         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz