sobota, 5 listopada 2016

Sprawa tzw. “danych wrażliwych”.

Od samego początku, w ramach mojej działalności polegającej na “patrzeniu na ręce” naszej gminnej administracji, napotykam się ze strony osób do których kieruję wnioski, na odmowę udostępniania  informacji dotyczących “nazwisk” bądź “wysokości wynagrodzenia”, które to dane, przez “inteligentnych inaczej”, są utożsamiane z tzw. “danymi wrażliwymi”.

Jedni uważają, że “daną wrażliwą” jest imię i nazwisko pracownika bądź kontrahenta, inni że wysokość wynagrodzenia. Rozpaczliwie bronią kolesi przed upublicznieniem tych podstawowych i istotnych informacji.

Cóż komu po kopii umowy o pracę, bądź umowy-zlecenia jeśli zamazać w niej nazwisko bądź wysokość wynagrodzenia. Wnioskuje się przecież po to, żeby dowiedzieć się Kto? Komu? Za co? i Ile płaci? z naszej wspólnej kasy.

Doprawdy trudno zrozumieć, że osoba na “gminnym garnuszku” lub która zabiega o gminne dotacje czy kontrakty uważa, że jej nazwisko lub wysokość wynagrodzenia otrzymanego z gminnej kasy, to “dane wrażliwe”.  

Typowe rozumowanie Kalego: pieniądze ze wspólnej kasy pobierać, to TAK ale ujawnić ile, to NIE!

Dobrych kilka lat temu wystąpiłem do Wójta a był nim wówczas Stanisław K. (któż go dzisiaj pamięta) o podanie nazwiska i wysokości wynagrodzenia radcy prawnego. Odmówił, nie był łaskaw udostępnić ani jednego ani drugiego powołując się na ochronę danych osobowych.

Obecny Wójt, powinowaty byłego wuja, Grzegorz G. udostępnił nazwisko a nawet skany umów i aneksów z radcą prawnym ale zanonimizował wysokość wynagrodzenia wydając stosowną Decyzję.

Biorąc z powyższego zły przykład, niektórzy Dyrektorzy Szkół, Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych a nawet Prezesi gminnych klubów sportowych zamazują wysokość wynagrodzenia lub nazwisko zleceniobiorcy.

Tolerowałem te niezgodne z prawem poczynania gdyż, po pierwsze miałem na głowie ważniejsze sprawy, po drugie takie bezprawne poczynania należy zaskarżyć do WSA, a to wiąże się z uiszczeniem kosztów sądowych, na zwrot których trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy.

Przysłowiowa “kropla” która “przepełniła puchar” to zachowanie prezesa LKS “Olszynka”, niejakiego Bąka.

Mimo, że na stronie klubu, w zakładce “Kadrajako trener widnieje tylko jedna osoba - Bogdan Poręba, to Prezes A. Bąk po kilku miesiącach pisania wniosków, zażaleń i skarg przysłał mi w końcu skany dwóch umów z trenerami ale w jednej i drugiej umowie zamazał nazwiska trenerów.

Prezesi Klubów, Wójt, Dyrektorzy Szkół i Jednostek Organizacyjnych zamazują nazwiska lub wysokości wynagrodzenia, gdyż pewnie nie znają lub nie rozumieją poniższego fragmentu uzasadnienia Wyroku NSA z dnia 4 lutego 2015 r.

Odnosząc się do kwestii zanonimizowania udostępnionych informacji, Naczelny Sąd Administracyjny pragnie zaznaczyć na wstępie, że – istotnie – w aktualnym i jednolitym orzecznictwie przyjmuje się, że dane o kontrahentach jednostki samorządu terytorialnego, takie jak ich imiona i nazwiska, podlegają udostępnieniu w trybie informacji publicznej – i nie podlegają wyłączeniu z uwagi na prywatność tych osób wskazaną w art. 5 ust. 2 u.d.i.p. (zob. wyrok SN z dnia 8 listopada 2012 r. o sygn. akt I CSK 190/12, OSNC 2013, nr 5, poz. 67; wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2014 r., I OSK 213/14, CBOSA). Pogląd ten jest podzielany także przez skład orzekający w niniejszej sprawie jako odpowiadający funkcji instytucji dostępu do informacji publicznej pozwalającej przeciwdziałać takim patologiom życia publicznego jak np. nepotyzm.

Dlatego do Zarządu LKS “Olszynka” wysłałem dziś pismo o udostępnienie informacji publicznej w pełnym zakresie, co nakazał uczynić, w swoim wyroku, WSA w Krakowie.

Link do w/w pisma:


W następnych dniach podobne pisma prześlę kolejnym włodarzom publicznej kasy, a jeśli nie udostępnią informacji w pełnym zakresie zamazując nazwiska i wysokość wynagrodzenia, to nie pozostanie mi nic innego jak skierować sprawy na drogę sądową.

Należy żywić nadzieję, że po przegranej kolejnej sprawie i uiszczeniu kosztów w końcu zrozumieją, że Gmina, jej majątek i fundusze to nie prywatny folwark grupki kolesi. Na naukę nigdy nie jest za późno!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz